• Rekolekcje wielkopostne

• SPRAWOZDANIE Z REKOLEKCJI WIELKOPOSTNYCH

pod hasłem „Jestem rycerzem Jezusa”

w parafii św. Dominika w Szczecinie

W dniach 26.03.2014 r. - 28.03.2014 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w  Rekolekcjach Wielkopostnych na terenie parafii p.w. św. Domnika. Prowadził je ksiądz Krzysztof Wąchała z parafii p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa
          w Szczecinie, a towarzyszyli nam uczniowie Szkoły Podstawowej nr 67 i Centrum Kształcenia Sportowego.

Spotkania pod hasłem „Jestem rycerzem Jezusa” odbywały się dwóch turach- dla dzieci kl. O-III i kl. IV- VI. Podczas rozmowy z Księdzem Rekolekcjonistą uczniowie poznawali postaci rycerzy i świętych, takich jak św. Jerzy, św. Marcin, król Artur, Zawisza Czarny, Jurand ze Spychowa. Dowiedzieli się także, że wśród nich była kobieta – św. Joanna d’Arc. Oglądając ilustracje bohaterów, dzieci opowiadały, komu służyli i dlaczego stali się sławni, a także opisywały wygląd i cechy prawdziwego rycerza.

Ksiądz Rekolekcjonista nawiązał w ten sposób do nauki przekazywanej
          w Piśmie Świętym, mówiącej o tym, że każdy chrześcijanin ma być Rycerzem Chrystusa. Na podstawie Listu św. Pawła do Efezjan uczniowie dowiedzieli się,
          co symbolizują opisane przez Apostoła poszczególne części zbroi rycerskiej.

Na zakończenie pierwszego dnia wszyscy otrzymali zadania: starsze klasy miały wykonać z dostępnych materiałów części zbroi Rycerza Chrystusa, o których wspomina św. Paweł (prawda, sprawiedliwość, wiara, Słowo Boże, Pokój
          i Zbawienie), dzieci z klas młodszych natomiast miały wykonać postać rycerza, dorysować tło i napisać, najważniejsze według nich, cechy prawdziwego rycerza.

W piątek, na zakończenie, odprawiona została Msza Święta w intencji dyrekcji, nauczycieli, rodziców i uczniów naszych szkół. Chętni mogli przystąpić
          do sakramentu pokuty i pojednania, aby przygotować się do nadchodzących Świąt Wielkanocnych. W trakcie homilii przedstawiciele klas starszych zaprezentowali wykonane przez zespoły uczniowskie zbroje Rycerzy Jezusa. Prace uczniów klas młodszych wyeksponowano w kościele. Najlepsze zostały nagrodzone.

Na zakończenie przedstawiciele uczniów wszystkich szkół podziękowali Księdzu Rekolekcjoniście za głoszone Słowo Boże i naukę oraz pani Marcie Rumuńskiej za profesjonalną i ciekawą oprawę muzyczną. Oprawę Liturgii przygotowała pani Renata Bidzińska.

Małgorzata Smolińska