• Rajd klasy 1D - zdobywamy sprawność "TURYSTY"

• 18.10.2014 r. o godz. 10.00 wyruszyliśmy na pieszy rajd rodziców z dziećmi, który umożliwił zdobycie sprawności TURYSTA.

Początek rajdu przy kąpielisku „Głębokie” zgromadził uśmiechnięte, podekscytowane i niecierpliwe dzieci oraz nieco przestraszonych rodziców. Podzieleni na trzy zespoły: Pomarańczowych, Czerwonych i Serduszka, ochoczo ruszyliśmy w stronę pierwszego przystanku, gdzie czekało zadanie do wykonania. Każda drużyna wyposażona została w pakiet puzzli, które należało ułożyć wspólnie z całą klasą. Tylko współpracując można było osiągnąć sukces.  Wykonanie zadania polegało na wybraniu odpowiednich fragmentów puzzli i ich ułożeniu. Pierwsze wykonane na skraju lasu dotyczyło zasad zachowania się w lesie, ustalenie czego nie wolno, a co wolno robić. Kolejnym przystankiem i jednocześnie miejscem odpoczynku dla dzieci było kąpielisko „Arkonka”.Wykonane w podobny sposób zadanie przypomniało dzieciom o zasadach bezpiecznych kąpieli, zachowaniu się nad wodą oraz o numerach alarmowych. Piękne, jesienne liście sypiące się na ścieżkę naszej trasy skutecznie odwróciły uwagę dzieci i nawet nie wiadomo, kiedy dotarliśmy do Ogrodu Różanego, inaczej zwanego „Różanką”. Zadanie z puzzli, które wspólnie ułożyliśmy, dostarczyło wielu ciekawych informacji o tym miejscu, m.in. o rosnących tam różach, „Ptasiej Fontannie” oraz egzotycznych drzewach i krzewach posadzonych w czasie zakładania ogrodu. Po chwili spaceru alejkami i wykonaniu pamiątkowego zdjęcia wyruszyliśmy w stronę Parku Kasprowicza. Wkrótce dotarliśmy do Teatru Letniego im. Heleny Majdaniec. Odpoczywając na ławeczkach amfiteatru, podziwialiśmy widok na Jezioro Rusałka oraz kolorowe kępy drzew skąpane w jesiennych kolorach. Tu wykonane ostatnie zadanie wzbogaciło naszą wiedzę o nowe nazwy i nazwiska. Ostatni odcinek pieszej wędrówki przebiegał obok rzeźby Władysława Hasiora „Ogniste ptaki”, Pomniku Czynu Polaków do fontanny na tyłach Urzędu Miasta. Każdemu z tych miejsc także poświęciliśmy chwilę uwagi. Długość trasy naszego rajdu wyniosła 6 km 300 m ! Na miejscu byliśmy o godz. 12.30. Uważamy to za sukces, jesteśmy dzielni i wytrzymali! Przy fontannie zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie i zmęczeni, ale zadowoleni rozeszliśmy się machając do siebie radośnie!

To był miły, zdrowy i radosny sobotni poranek. Wspólne spędzanie czasu rodziców i dzieci okazało się bezcenne. Nie ponieśliśmy żadnych szkód ani uszczerbku na zdrowiu, nie licząc trzech wywrotek w błoto, przy czym dwie z nich zaliczył Patryk. Jemu odznaka Małego Mistrza należy się podwójnie!

Iwona Milczarek