KLASA 6C W PLECIUDZE

SPRAWOZDANIE Z WYJŚCIA DO TEATRU LALEK  „PLECIUGA”

Dnia 25.03.2015 r. klasa 6c wraz z wychowawcą, panią Beatą Gierczyńską, wybrała się do Teatru Lalek „Pleciuga” na przedstawienie pt. „Przygody Sindbada Żeglarza”, które miało swoją premierę we wrześniu 2014 r.

Ze szkoły wyszliśmy na początku czwartej lekcji, więc mieliśmy jeszcze wystarczająco dużo czasu, aby dojść na miejsce i zostawić kurtki w szatni. Nasza klasa była najmłodsza, więc po wejściu na salę, zajęliśmy miejsca przy samej scenie. Gdy rozbrzmiał trzeci dzwonek, wszelkie hałasy ucichły.  Zaczęło się przedstawienie. Wszyscy z zapartym tchem śledzili losy głównego bohatera.  W jednej minucie przenieśliśmy się do egzotycznego Bagdadu oraz do niezwykłych krain rodem z krainy tysiąca i jednej baśni.

Spektakl opowiadał o tym, jak za namową potwora z głębin, zwanego Diabłem Morskim, młody i spragniony przygód Sindbad wyrusza w świat. Podczas swych sennych podróży zwiedza magiczne krainy, staje twarzą w twarz ze śmiertelnym niebezpieczeństwem, zakochuje się w pięknych księżniczkach. Tytułowy bohater zrozumie, że nie wszystkie marzenia mogą się spełnić, choć zawsze trzeba  je próbować ziścić. Dość kontrowersyjną postacią wydaje się też być wuj Sindbada- poeta Tarabuk. Próbuje on za wszelką cenę tworzyć poezję, którą można byłoby określić mianem ponadczasowej.  W swym uporze wydaje się komiczny.

Przedstawienie trwało 60 minut. Scenografią i reżyserią zajął się Aleksander Maksymiak, muzykę skomponował Zbigniew Karnecki, a w obsadzie znaleźli się: Rafał Hajdukiewicz, Katarzyna Klimek, Mirosław Kucharski, Grażyna Nieciecka-Puchalik, Maciej Sikorski, Krzysztof Tarasiuk, Marta Łągiewka oraz Przemek Żychowski. Niezwykle intrygująca była scenografia, ciekawym pomysłem okazało się umieszczenie lalek na głowach aktorów.

Po zakończonym spektaklu udaliśmy się do szkoły na kolejne lekcje. Wyjście do Teatru Lalek „Pleciuga” zaliczamy do udanych. Przedstawienie pt. „Przygody Sindbada Żeglarza” podobało się nam, gdyż jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki przenieśliśmy się  do krainy baśni.

WIKTORIA GULCZYŃSKA, KLASA 6C