Lekcja otwarta w oddziale przedszkolnym "Razem przez mroźną zimę" "Zaświeć się na niebiesko dla autyzmu" Dni Integracji XI Integracyjny turniej "Porozumienie bez barier" Szczecińska Olimpiada Integracyjna Kwiecień, miesiącem autyzmu

Kwiecień, miesiącem autyzmu

Minął kwiecień, miesiąc poświęcony na całym świecie autyzmowi.
W "Maciusiu" także podjęto działania, których celem było wyposażenie naszych uczniów w wiedzę nt. autyzmu a tym samym poznanie i zrozumienie problemów i potrzeb osób z autyzmem.

Już 1 kwietnia szkolne okna udekorowane zostały niebieskimi kwiatami (kolor niebieski symbol autyzmu), przygotowanymi przez wszystkich uczniów naszej szkoły. Opracowano gazetkę okolicznościową poświęconą autyzmowi oraz  szatę graficzną szkolnej strony internetowej. 4 kwietnia wszyscy uczniowie i pracownicy szkoły przyszli ubrani na niebiesko, solidaryzując się  z osobami z  autyzmem.

Wychowawcy klas 4 - 6 w ramach godzin wychowawczych przeprowadzali zajęcia poświęcone autyzmowi. W świetlicy szkolnej przeprowadzone zostały pogadanki, dramy i inscenizacje, ukazujące specyfikę osób z zaburzeniami autyzmu. Podczas rozmów z dziećmi, powstał krótki poradnik, zawierający informacje o problemach, jakie wynikają z autyzmu. Najczęstsze problemy, jakie były wymieniane to: niewłaściwe zachowanie, brak reakcji na własne imię, problemy w kontaktach z innymi dziećmi, częste powtarzanie słów, głośne śpiewanie czy nadmierna ruchliwość. Tego dnia wszystkie dzieci ubrały się na niebiesko, w geście solidarności dla osób ze spektrum autyzmu.

Ponad 30 uczniów klas starszych pod kierunkiem pań B. Trybockiej -  Bryły i G. Gawryleckiej przygotowało prace na konkurs plastyczny pt. "Z głową  w chmurach" zorganizowany przez Krajowe Towarzystwo Autyzmu Oddział w Szczecinie. Dwoje spośród  nich otrzymało wyróżnienia - Dominika Kleszczyńska - kl. 5 c Krzysztof Pruski - kl. 4a.

Wszystkim, którzy włączyli się do naszej akcji serdecznie dziękujemy.  Dziękujemy uczniom i ich rodzicom, którzy przyczynili się do realizacji naszych pomysłów. Dziękujemy wychowawcom i nauczycielom, bez których akcja nasza nie miałaby tak ogromnego zasięgu. Dziękujemy wszystkim pracownikom szkoły, którzy odpowiedzieli na nasz apel i "zaświecili się   na niebiesko dla autyzmu".

Zespół ds. integracji