• TĘCZOWY KLUB FILMOWY

        •  

           

          PODSUMOWANIE II EDYCJI

          Od września 2014 do listopada 2014 r. w siedzibie Zachodniopomorskiej Fundacji Pomocy Rodzinie  „Tęcza Serc” odbyła się II edycja warsztatów psychoedukacji filmowej dla  uczestników w wieku od 10 do 14 lat. W zajęciach uczestniczyło w sumie 14 uczniów SP nr 54.

          Prowadząca zdecydowała się na zastosowanie 3 filmów:

          „Dziewczynka w trampkach”

          „Hugo i jego wynalazek”

          „Sekret księgi z Kells”

          W trakcie trwania warsztatów prowadzącą zakładała również wpływ grupy uczestników na wybór filmów do projekcji i analizy. Poprzez głosowanie uczestnicy dokonali wyborów następujących obrazów filmowych:

          „Avatar”

          „Siedem życzeń” odc. 6 „Klątwa bogini Bast”

          „Alicja w krainie czarów”

          Po zakończeniu programu uczestnicy odpowiadali na pytanie: Który z prezentowanych podczas warsztatów filmów podobał Ci się najbardziej?   Wskaż miejsca od numeru 1 do 6 (1 miejsce przyznaj filmowi, który podobał Ci się najbardziej). W ten sposób powstał ranking filmów polecanych przez młodych kinomanów z Tęczowego Klubu Filmowego:

           

          Dziewczynka w trampkach – średnia ocen: 3,42

          Hugo i jego wynalazek – średnia ocen: 3,16

          Avatar – średnia ocen: 1,83 (I M)

          Siedem życzeń („Klątwa bogini Bast”) – średnia ocen: 2,75 (II M)

          Sekret księgi z Kells – średnia ocen: 3,75

          Alicja w krainie czarów – średnia ocen: 2,80 (III M)

           

          Poniżej przedstawiamy  subiektywne uzasadnienia uczestników odnośnie ich wyborów na poszczególne miejsca.

          W przypadku wyboru „Avatara” najczęściej pojawiały się uzasadnienia „zaskakujące efekty specjalne, grafika i scenografia, ciekawa fabuła, dużo akcji” . Jedna   z uczestniczek pisała: „Dużo akcji. Ciekawa fabuła opowiadająca o wojskowym ,który przypadkiem został Avatarem i wcielił się w niebieskiego człowieka, który mieszkał w plemieniu Navi.

          Wojsko zaatakowało plemię. Mimo tego, że był on z wojska bronił Navi. Byli oni na Pandorze, tylko po to, aby zdobyć minerał, który jest wart: 1 kg= 25 000 000 dolarów. Nie liczyli się z tym, że są tam inni, którzy też czują. Byli bezwzględni, nie mieli serca, nie myśleli o nich, nie doceniali ich. Na samym końcu Navi wygrali. Mimo, że wojsko miało przewagę liczebną to w mieszkańcach Pandory tkwiło uczucie, które kazało im walczyć do upadłego. Nie poddali się, bo wiedzieli o co walczą – o wolność i przyszłość pokoleń.”

           

          W przypadku wyboru „Klątwy bogini Bast” (6 odc. Serialu „Siedem życzeń”) uczestnicy podawali następujące uzasadniania: „kot spełniający życzenia, muzyka, ciekawa fabuła, muzyka w filmie, dlatego, że oglądaliśmy go w ubiegłym roku  i bardzo nam się podobał”.

          „Alicja w krainie czarów” zyskała przychylność młodej widowni ponieważ:  „wszystko w filmie wydawało się takie rzeczywiste, ciekawa scenografia, aktorzy zagrali to bezbłędnie”.

          Jedna z uczestniczek pisze: „Podobała mi się Biała Królowa, że jest taka. Miała piękne królestwo i wredną siostrę – Czerwoną Królową. Ona szukała Alicji, która się zmniejszała i powiększała”.

          W przypadku filmu „Sekret księgi z Kells” uczestnicy pisali: „ciekawi bohaterowie, grafika filmu, opowiadał o religii, film bardzo <przyrodniczy>, lubię animację”.

          „Dziewczynka w trampkach” zaciekawiła uczestników ponieważ; „ten film sprawił, że czuję, że mam szczęście bo jestem Polką, prawa kobiet w Islamie są straszne, zdziwiłam się, że dziewczyny nie mogą jeździć na rowerze; najbardziej mi się podobało jak mama podarowała jej [bohaterce] rower; bo film opowiadał o kulturze Arabii Saudyjskiej”. Jednak wielu uczestników narzekało na: „brak akcji”.

          Film M. Scorsese „Hugo…” wybrało najmniej młodych widzów. Jedna  z uczestniczek pisze: „W filmie tym pokazano, że przyjaźń, wiara, dążenie do celu, jest jedną z rzeczy bez której nie da się iść dalej. Ten film ma ciekawy morał”.

          Uczestnicy Klubu Filmowego polecają wszystkim udział w zajęciach w Fundacji „Tęcza Serc”.

          Opiekun Klubu  -  Agnieszka Czachorowska