Wycieczki, akcje, ciekawe wydarzenia Wydarzenia sportowe

Rok szkolny 2015/2016

Wycieczki, akcje, ciekawe wydarzenia

KOLEJNE SUKCESY ŁUKASZA BEREZAKA

         W piątek 17 czerwca uczeń naszej szkoły, Łukasz Berezak, odebrał nagrodę za zajęcie I miejsca w ogólnopolskim Konkursie Poezji i Fotografii Marynistycznej "Impresje Morskie 2016". Gala finałowa miała miejsce w Urzędzie Wojewódzkim, a nagrodę Łukaszowi wręczyła sama pani kurator oświaty. Finaliści konkursu popłyną w lipcu w rejs żaglowcem "Oleander", na co Łukasz czeka z niecierpliwością.

         We wtorek natomiast otrzymaliśmy informację, że Łukasz został wyróżniony Nagrodą Prezydenta Miasta Szczecin i 22 czerwca będzie odbierał ją w Urzędzie Miasta na uroczystej gali.

 

SERDECZNIE GRATULUJEMY!

        

Lidka Wasilewska

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć:


GRALI DLA ŁUKASZA

 

         Futboliści, skrzypaczka, bębniarze, wolontariusze, rodzina, przyjaciele i wiele innych osób spotkało się w niedzielę na boisku przy ul. Witkiewicza, aby pomóc Łukaszowi Berezakowi zebrać fundusze na leczenie. Odbyły się licytacje oraz zbiórka do puszek. Najsłynniejszy wolontariusz pojawił się na boisku i zagrał w piłkę ze Szczecińską Ligą Bohaterów.

         Trzymamy kciuki za Łukasza i życzymy samych pozytywnych wzmocnień!

 

Lidka Wasilewska

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć:


„JAK NIE CZYTAM, JAK CZYTAM"

Bijemy rekord w ilości czytelników

 

Dnia 10 czerwca 2016 roku nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej akcji promującej czytelnictwo pn. „Jak nie czytam, jak czytam”.

Celem akcji było zgromadzenie w wyznaczonym czasie i miejscu jak największej ilości czytelników. W naszej szkole zgromadziliśmy 478 osób. Wśród czytających byli uczniowie, nauczyciele, szacowna dyrekcja, a także rodzice, dziadkowie i personel szkoły.

Akcja spodobała się, a niektórzy tak się zaczytali, że kontynuowali to wspaniałe zajęcie na pozostałych zajęciach.

Do zobaczenia za rok. Będzie nas jeszcze więcej. W naszej szkole się czyta.

   

                                                    Opracowała Alicja Rudzka

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć:

 


APEL PODSUMOWUJĄCY DRUGIE PÓŁROCZE

Dnia 15 czerwca 2016 roku odbył się w naszej szkole uroczysty apel, na którym podsumowaliśmy osiągnięcia naszych uczniów w drugim półroczu roku szkolnego 2015/2016.

Apel poprowadzony był przez panią Barbarę Trybocką-Bryłę. Podczas apelu pani dyrektor Iwona Bogus, pani wicedyrektor Anna Borucka razem z wychowawcami poszczególnych klas wręczyły dyplomy uczniom będącymi laureatami konkursów szkolnych, międzyszkolnych i ogólnopolskich.  Otrzymali oni dyplomy i nagrodzeni zostali brawami nauczycieli i kolegów.

Laureatom gratulujemy, a wszystkim naszym uczniom życzymy wielu sukcesów w nauce.

Karolina Imiela

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć:

 


PIĄTE KLASY W FILHARMONII – 6 czerwca 2016 r.

 

         W tym roku, podczas wyjścia do filharmonii, uczniowie klas piątych dowiedzieli się wszystkiego o instrumentach perkusyjnych. Warsztaty muzyczne rozpoczęły się udawaną sprzeczką dwóch instrumentalistów, którzy przeszkadzali sobie w grze na zestawie jazzowym i kotłach. Kiedy doszli do porozumienia, usłyszeliśmy współbrzmienie rytmiczno - melodyczne.

         Potem dzieci obejrzały prezentację multimedialną dotyczącą rodzajów instrumentów perkusyjnych. Dowiedziały się, że dzielimy je na melodyczne (dzwonki, wibrafon,dzwony rurowe, ksylofon, krotale) oraz niemelodyczne (mambranofony, werbel, bęben wielki, kotły symfoniczne, tamburyn, tom – tom, gong, trójkąt, talerze, kastaniety).

         Wszystkim bardzo podobało się wykonanie fragmentu muzycznego do fimu „Piraci z Karaibów” - temat przewodni prowadzony w duecie na marimbie. Uczniowie wykonali wspólnie z muzykami utwór z efektami muzyki ciała (tupanie), a siedmioro z nich miało okazję dać prawdziwy koncert na wybranych instrumentach perkusyjnych.

         Spotkanie zakończyło się wysłuchaniem utworu przeznaczonego na zestaw jazzowy, kongi kubańskie i timbalesy. Dzieci z niecierpliwością czekają na kolejne spotkania z muzykami z filharmonii.

Lidka Wasilewska

ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA GALERII ZDJĘĆ:


PARADA KRÓLA MACIUSIA, CZYLI DZIEŃ DZIECKA I DZIEŃ PATRONA W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 54

 

         Dzień Dziecka w naszej szkole obchodzimy bardzo uroczyście, gdyż połączony jest on z Dniem Patrona. A o tym, kto jest patronem naszej szkoły, mieszkańcy centrum miasta chyba już nie zapomną. Zostali bowiem przepytani przez uczestników parady – Orszaku Króla Maciusia, który przeszedł ulicami wokół szkoły, skandując hasła na cześć Janusza Korczaka. Pochód prowadził Król Maciuś I, a za nim maszerowali uczniowie, przebrani w kolorowe, bajkowe stroje i transparentami oraz okrzykami przypominali o szacunku dla dzieci.

         Po powrocie do szkoły na dzieci czekały inne atrakcje – gra edukacyjna i zajęcia plastyczne o tematyce korczakowskiej oraz zawody sportowe ze słodkimi nagrodami.

         O tym ważnym dla naszej szkoły wydarzeniu można przeczytać na stronie „Głosu Szczecińskiego”.

Lidka Wasilewska

http://www.gs24.pl/wiadomosci/szczecin/a/ulicami-szczecina-przeszedl-orszak-krola-maciusia-zdjecia-wideo,10057764/

Zapraszamy też do obejrzenia galerii  zdjęć:

 


PRZYGODY MACIUSIA NIE TYLKO W AFRYCE

 

W Dniu Dziecka 2016 roku w holu przy świetlicy szkolnej odbyła się gra dla klas IV. Polegała ona na rozwiązywaniu zadań związanych z książką Janusza Korczaka „Król Maciuś Pierwszy”. Zadania jakie dzieci rozwiązywały to były m.in. taniec w kraju ludożerców, projektowanie flagi dziecięcej, budowa królewskiego pałacu w przeciągu 3 minut.

W tym wydarzeniu brały udział trzy drużyny – reprezentujące każdą klasę IV – uczestnicy wykonywali rzuty kostką i rozwiązywali zadania na polach, na których stanęły ich pionki – podróżnicy. Widownia – czyli pozostała część klasy dopingowała swoich kolegów.

Będąc w jury zauważyłyśmy jak trudno jest być sprawiedliwym i obiektywnym wobec zawodników gry. Ale podjęłyśmy decyzję:

III miejsce zajęła drużyna klasy IV A – uzyskując 10 punktów.

II była drużyna klasy IV B, która zdobyła 12 punktów.

I miejsce zdobyła drużyna klasy IV C, która łącznie otrzymała 16 punktów.

Gra była bardzo zacięta a zawodnicy bardzo ze sobą rywalizowali. Na zakończenie połączone drużyny wspólnie wykonały radosny, afrykański taniec.

Mamy nadzieję, że gra się wszystkim spodobała i każdy zapamięta, że raz się przegrywa – a drugi raz wygrywa.

 

Aleksandra Majewska, Martyna Dojlido (V B) – jurorki gry

 

Serdeczne podziękowania dla Pani Adrianny Mielnik za pełnienie roli fotoreportera

 

ZAPRASZAMY DO GALERII ZDJĘĆ:


Klasa 4a, 4b, 6a w Trzebawiu

Od już dłuższego czasu nie mogliśmy się doczekać, kiedy w kalendarzu pojawi się data 16.05.2016 r.  A dlaczego byliśmy tak niecierpliwi? Tego dnia klasa 4a, 4b, 6a miała wyjechać wraz ze swymi wychowawcami, panią Beatą Gierczyńską, Małgorzatą Dutką i panem Pawłem Poleszakiem na zieloną szkołę do Trzebawia.

Kiedy wsiedliśmy do autokaru 16 maja 2016 roku, rozpoczęliśmy pełną wrażeń  i atrakcji przygodę. Dotarliśmy do Trzebawia, pięknej miejscowości leżącej nad urokliwym jeziorem Woświn. Zamieszkaliśmy w Ośrodku „Natura Park”. Przywitało nas nieśmiało słońce, ale nawet deszcz, który towarzyszył nam od czasu do czasu przez te trzy dni, nie był w stanie popsuć nam humorów.

Zaraz po przyjeździe zostaliśmy  podzieleni na drużyny. Musieliśmy także stworzyć nazwę dla swojej grupy. I tak powstały: FC Trutnie, Gang Pszczoły.  Wszystkie zajęcia w następnych dniach były prowadzone pod znakiem zdrowej rywalizacji pomiędzy  drużynami.

Ani chwili nie nudziliśmy się. Podstawą dobrej zabawy był współpraca między nami. Szczególnie zapamiętamy zabawę „Efekt Domina”. Musieliśmy przejść przez stacje i wykonać zadania. Potem cała grupa została zaproszona do sklepu, gdzie mogła kupić elementy do budowania. Każda z drużyn budowała w wyznaczonym miejscu jedno ogniwo „Efektu Domino”. Grupy musiały się ze sobą porozumiewać, aby koniec jednego ogniwa był początkiem kolejnego. Pełne emocji okazały się też rozgrywki piłkarskie podczas Wieczoru Euro. W finale zagrały drużyny Polski i USA. Mieliśmy też okazję popracować nad równowagą, gdyż budowaliśmy drabiny ze skrzynek. Wcale nie łatwo było się na nich utrzymać, ale śmiałków nie brakowało. Okazało się, że są wśród nas prawdziwe wilki morskie, którym niestraszna jest żadna pogoda. Rejs po jeziorze Woświn był jedną z wielu atrakcji, którą przygotowali dla nas organizatorzy.

Pobyt na zielonej szkole dostarczył nam wielu niezapomnianych  wrażeń. Nie tylko miło i aktywnie spędziliśmy czas, ale mogliśmy lepiej się poznać. Te trzy dni, które spędziliśmy w Trzebawiu zostaną w naszej pamięci na długo. Dziękujemy wszystkim instruktorom z Ośrodka „Natura Park” za przygotowanie tak wielu, ciekawych i interesujących zabaw i gier.

KLASA 4a, 4b, 6a

ZAPRASZAMY DO GALERII ZDJĘĆ:


ZA NAMI KOLEJNA "PRZERWA NA TANIEC"

Już po raz piąty z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca odbyła się w naszej szkole impreza pod hasłem „Przerwa na taniec”.   

W czwartek 28 kwietnia wszyscy uczniowie klas starszych obserwowali pokazy taneczne zaproszonych do naszej szkoły gości.

Jak w latach ubiegłych uczennice Ogniska Baletowego zachwyciły gracją i delikatnością ruchów do cudownej muzyki klasycznej. W ciekawych choreografiach zaprezentowały się  grupy należące do Studia Tańca RYTMIX .

Niespodzianką dla wszystkich były zespoły „Etna” i „Mała Etna” Pracowni Tańca Etnicznego Pałacu Młodzieży, którym akompaniował zespół perkusyjny „Djembe”. Bębny, rytmy i tańce afrykańskie oglądaliśmy na żywo pierwszy raz.

W piątek 29 kwietnia odbył się Szkolny Konkurs Tańca. Jedenaście uczestniczek z klas 4 - 6 walczyło o laury w kategorii solistek i zespołów.

Wyniki_Konkursu_Tanca.docx

Miłym akcentem kończącym święto tańca w naszej szkole jest zaproszenie grupy uczniów do nowej siedziby Opery na Zamku na przedstawienie przygotowane przez Ognisko Baletowe. Z przyjemnością z niego skorzystamy.

Organizator imprezy, pani Barbara Trybocka-Bryła, dziękuje nauczycielom i pracownikom szkoły za pomoc w przygotowaniu „Przerwy na taniec”.

ZAPRASZAMY DO GALERII ZDJĘĆ:


WIOSENNE PORZĄDKI W PODSZCZECIŃSKICH LASACH

15.04.2016r. klasy  (1b, 2b, 4a, 4b, 5b i 5d) z naszej  szkoły wzięły  udział w XXXII Wiosennych Porządkach W Podszczecińskich Lasach pod hasłem „Człowieku – las to nie śmietnik”. Uczniowie chętnie uczestniczyli w porządkowaniu  terenów zielonych Szczecina. Taka akcja to praktyczna lekcja  podstaw edukacji ekologicznej.

Dokumentację fotograficzną sporządziła  A. Haptar i M. Kołaczyńska.

ZAPRASZAMY DO GALERII ZDJĘĆ:


POKAZ EKSPERYMENTÓW CHEMICZNYCH

10 marca 2016 r. uczniowie klas szóstych, uczestniczyli w pokazach eksperymentów chemicznych przygotowanych przez grupę dziewcząt z klasy 2 b Gimnazjum nr 6. Takie lekcje przyrody spodobały się naszym szóstoklasistom.

W załącznikach przedstawiamy galerię  zdjęć oraz wrażenia uczniów po zajęciach.  

Małgorzata Dutka, Agnieszka Żeglińska, Lidia Wasilewska

Sprawozdanie_Oli_i_Igora.docx

ZAPRASZAMY DO GALERII ZDJĘĆ:


KLASA 4a W FILHARMONII

Dnia 7 marca 2016 r. klas 4a wybrała się do Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza na koncert kameralny pt. „DoNuta taktuje”. Spotkania z muzyką na żywo było nie tylko bombą energetyczną, ale przede wszystkim okazją do obcowania z prawdziwymi instrumentami i muzykami Filharmonii. Podczas tego niecodziennego spotkania dowiedzieliśmy się wiele na temat instrumentów dętych blaszanych. DoNuta wraz z członkami zespołu kameralnego High Five Brass przekonała nas, że słuchanie muzyki na żywo to po prostu super zabawa!

 

Klasa 4a wraz z wychowawcą

ZAPRASZMY DO GALERII ZDJĘĆ:


SUKCES DAWIDA Z KL. 6D

Dawid Cała z klasy 6d zakwalifikował się do finału wojewódzkiego konkursu pod honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej oraz Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty Mali Mistrzowie Języka, który odbędzie się 22 kwietnia 2016 r. w SP nr 16 w Szczecinie. Dawidowi serdecznie gratulujemy i życzmy powodzenia. 

 

Beata Gierczyńska 


KLASA 6A ŻEGNA ZIMĘ NA ŁYŻWACH

Dnia 25 lutego 2016 r. klasa 6a wraz z wychowawcami, panią Beatą Gierczyńską i panem Pawłem Poleszakiem, wybrała się na łyżwy na lodowisko „Arkonka”. Wiosenna aura sprzyjała pożegnaniu zimy w sportowym stylu.

            Zbiórka odbyła się w szatni, gdzie ciepło ubraliśmy się. Gdy dotarliśmy  na miejsce, wypożyczyliśmy łyżwy i ruszyliśmy na lód. Zabawa była cudowna, ale niektórzy potrzebowali pomocy. Mniej doświadczonym łyżwiarzom w utrzymaniu się na tafli lodu pomagały zwierzątka tj. pingwiny, pandy.  Współpracowaliśmy ze sobą i pomagaliśmy w trudnych momentach. Z wielu lodowych opresji ratował nas pan Paweł. Na koniec wszyscy bezpiecznie wróciliśmy do szkoły. Spędziliśmy ze sobą rewelacyjnie czas.

            Wyjście na łyżwy klasa 6a zalicza do bardzo udanych. Możemy stwierdzić oficjalnie, że sezon zimowy już za nami i czekamy na wiosnę.

WIKTORIA NABAKOWSKA

ZAPRASZAMY DO GALERII ZDJĘĆ:


KOLEJNE SUKCESY NASZYCH UCZNIÓW!

W środę, 24 lutego, w Szkole Podstawowej nr 5 odbyły się eliminacje dzielnicowe do Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. Uczniowie klas I – III prezentowali dwa utwory poetyckie, natomiast dzieci z klas IV – VI wiersz i fragment prozy. W komisji zasiadały panie: Iwona Korab – Kowalska, Magdalena Bogusławska i Grażyna Wojtczak.

Z wielką przyjemnością informuję, że wyróżnienie otrzymał Filip Gorzkowski z klasy 2e, natomiast Maja Michniewicz z klasy 5c zakwalifikowała się do kolejnego etapu konkursu i będzie reprezentowała naszą szkołę 12 marca w Zamku Książąt Pomorskich.

 

L. Wasilewska

ZAPRASZAMY DO GALERII ZDJĘĆ:


DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w obchodach Dnia Bezpiecznego Internetu, który zorganizowała ProMedia – filia Miejskiej Biblioteki Publicznej. W środę 24 lutego klasa 6c zaprezentowała inscenizację współczesnej wersji "Czerwonego Kapturka" na podstawie swojego autorskiego scenariusza. Poruszyła ona ważny temat - zagrożenia czyhające na młodych użytkowników Internetu. Przedstawienie obejrzały dzieci z klasy II z SP 54 oraz klasy III z STO.

 

L. Wasilewska

ZAPRASZAMY DO GALERII ZDJĘĆ:


JEDNODNIOWA WYCIECZKA DO BERLINA

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w wycieczce do stolicy Niemiec, która (jeśli zbierze się grupa) odbędzie się w kwietniu tego roku. W programie zwiedzanie ZOO, Muzeum Techniki oraz najważniejszych zabytków w centrum miasta. Koszt wyjazdu to 70 zł i 10 euro. Oprócz biletów wstępu cena obejmuje transport, opiekę pilota i ubezpieczenie.

Zapisy do 18 marca przyjmuje pan Zbigniew Gruell.

Wycieczka_do_Berlina.pdf


APEL PODSUMOWUJĄCY PIERWSZE PÓŁROCZE

Dnia 27 stycznia 2016 roku odbył się w naszej szkole uroczysty apel, na którym podsumowaliśmy osiągnięcia naszych uczniów w pierwszym półroczu roku szkolnego 2015/2016.

Apel poprowadzony był przez panią Barbarę Trybocką-Bryłę. Podczas apelu pani dyrektor Iwona Bogus, pani wicedyrektor Anna Borucka razem z wychowawcami poszczególnych klas wręczyły dyplomy uczniom, którzy osiągnęli najwyższe wyniki w nauce oraz najlepszą frekwencję.

Wyróżnieni zostali również uczniowie będący laureatami  konkursów szkolnych, międzyszkolnych i ogólnopolskich.  Otrzymali oni dyplomy i nagrodzeni zostali brawami nauczycieli i kolegów.

Laureatom gratulujemy, a wszystkim naszym uczniom życzymy wielu sukcesów w nauce.

Tomasz Korszon

ZAPRASZAMY DO GALERII ZDJĘĆ:


 

INTERAKTYWNA WYSTAWA „MIASTO NAUKI” -  KLASA 6A POLECA

 Dnia 28 stycznia 2016 r. klasa 6a wybrała się wraz z wychowawcą, panią Beatą Gierczyńską oraz panią od przyrody, Agnieszką Żeglińską, do Muzeum Narodowego w Szczecinie na interaktywną wystawę „Miasto Nauki”.              

            Punktualnie wyruszyliśmy spod szkoły o godzinie. 9.30. Podczas drogi do muzeum klasa obserwowała gatunki ptaków oraz różne rośliny, które zaczęły budzić się do życia. Naszą przygodę z nauką rozpoczęliśmy od wejścia na wieżę muzeum. Trafiliśmy do pracowni szalonego naukowca, który prowadził tę niesamowitą lekcję. W sposób ciekawy, interesujący poznaliśmy takie zagadnienia jak odbicie, załamanie    i rozszczepienie światła, efekt stroboskopowy, miraż, prawdziwe lustro, dyfrakcja, polaryzacja. Naukowiec pokazał różne ciekawe triki z ciekłym azotem. Potem udaliśmy się do sali muzealnej, gdzie mogliśmy zobaczyć wystawę składającą się z najróżniejszych eksperymentów, gadżetów oraz szalonych eksponatów. Ekspozycja  ta została stworzona przez szczecińskich naukowców z Fundacji Miasto Nauki. Autorem całego pomysłu jest Grzegorz Adamowicz. Na wystawie można było dotykać eksponaty, a nawet eksperymentować. Największymi atrakcjami okazały się niespotykane w Polsce eksponaty prezentujące różne zjawiska: studnia bez dna, nieskończoność od środka, lewitacja, tańczące śrubki. Szczególnie podobał się nam wirujący domek. Na przykładach medycznych eksponatów mogliśmy także zrozumieć działanie naszych narządów np. oka, mózgu.

            Klasie 6a wystawa bardzo się podobała. Zachęcamy wszystkich, by wybrali się na taką ciekawą lekcję. Miały nadzieję, że jeszcze udamy się na pokaz z wykorzystaniem urządzeń elektrycznych.           

        

WIKTORIA NABAKOWSKA, kl. 6a

ZAPRASZAMY DO GALERII ZDJĘĆ:


„NIE BÓJCIE SIĘ MARZYĆ”

SŁÓW KLIKA O SPOTKANIU Z ALEKSANDREM DOBĄ

Dnia 26 stycznia 2016 r. gościliśmy w naszej szkole niezwykłą osobę - pana Aleksandra Dobę.  To podróżnik, kajakarz, zdobywca i odkrywca. Dzięki internetowemu głosowaniu na stronie „National Geographic” zdobył tytuł Podróżnika Roku 2015. Jako pierwszy człowiek w historii samotnie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki  z kontynentu na kontynent wyłącznie dzięki sile mięśni. Opłynął kajakiem Morze Bałtyckie i Bajkał. Również jako pierwszy opłynął całe polskie wybrzeże z Polic do Elbląga oraz Polskę po przekątnej z Przemyśla do Świnoujścia. To także dwukrotny złoty, srebrny i brązowy medalista Otwartych Akademickich Mistrzostw Polski w kajakarstwie górskim

                        W spotkaniu, z pochodzącym z Polic podróżnikiem, uczestniczyli uczniowie klas 4a, 4b, 5d oraz przedstawiciele Szkolnego Koła Edukacji Morskiej. Pan Doba przygotował pokaz zdjęć oraz filmów z wypraw transatlantyckich. Opowiedział także, jak budowano jego kajak w szczecińskiej stoczni Andrzeja Armińskiego, w jaki sposób przygotowywał się do wypraw. Pan Doba wyjaśnił także, jakie niebezpieczeństwa czyhały na niego na tych bezkresnych wodach. Szczególnie podobały się nam mrożące  krew w żyłach historie o spotkaniach z różnymi mieszkańcami oceanu np. z rekinami, wielorybem. Uczniowie przygotowali wiele pytań, na które nasz gość odpowiadał ciekawie i wyczerpująco. Bardzo dobrze zapamiętaliśmy także rady, których udzielił nam pan Doba.  Powiedział, że nie powinniśmy się bać marzyć. Sugerował, że potem trzeba stworzyć plan realizacji naszych zamierzeń,  a następnie konsekwentnie dążyć do jego wykonania. Na koniec spotkania podróżnik rozdał wszystkim uczniom autografy.

                        Pan Aleksander Doba to niezwykła postać, dzięki której zrozumieliśmy, że warto walczyć o swoje marzenia oraz nie bać się wyznaczać sobie celów, nawet tych najbardziej szalonych. Bardzo dziękujemy pani Agnieszce Żeglińskiej, że zorganizowała dla nas spotkanie z tak ciekawym człowiekiem. Panu Aleksandrowi życzymy, by z powodzeniem realizował nowe projekty. Mamy nadzieję, że niedługo ponownie usłyszymy o kolejnym  jego wyczynie.

 

Uczestnicy spotkania

wraz z panią Beatą Gierczyńską

ZAPRASZAMY DO GALERII ZDJĘĆ:


 

ŁYŻWOMANIACY Z KLASY 5B I 5C

Dnia 26 stycznia 2016 roku wybraliśmy się z wychowawczyniami na łyżwy na lodowisko „Arkonka”. O godzinie 9.00 wsiedliśmy do tramwaju nr 1, a o 9.40 byliśmy na miejscu. Aby dojść do lodowiska musieliśmy jeszcze przejść przez mały lasek.

         Na początku panie wytłumaczyły nam, jak mamy się zachowywać podczas jazdy na łyżwach. Później podzieliliśmy się na grupy – z prawej strony stanęli ci, którzy nie umieją jeździć na łyżwach, a z lewej ci, którzy umieją. Ustawiliśmy się parami, dostaliśmy karty wstępu i poszliśmy wypożyczać łyżwy. W szatni spędziliśmy sporo czasu, ponieważ okazało się, że wiązanie łyżew to niełatwa sztuka.

         Kiedy już wszyscy weszliśmy na lód, zabawa zaczęła się na całego. Dobre humory dopisywały nawet tym, którzy dopiero uczyli się jeździć – oni zaprzyjaźnili się z „pingwinkami”. Po upływie godziny byliśmy już zmęczeni, więc udaliśmy się do szatni. Potem czekał nas dłuższy spacer przez Lasek Arkoński do pętli tramwajowej na Głębokim.

         To byłą bardzo udana wycieczka. Mamy nadzieję, że panie już niedługo zorganizują nam następną.

 

Nikola Bierówka    kl. 5b

ZAPRASZAMY DO GALERII ZDJĘĆ:


 

OTO JA I PRZYRODA – VIII REGIONALNY KONKURS LITERACKI

            Szczeciński oddział Stowarzyszenia Nauczycieli Polonistów i Gimnazjum nr 7 im. Sybiraków w Szczecinie po raz ósmy zorganizowali Regionalny Konkurs Literacki; w tym roku pod tytułem „Oto ja i przyroda”. W konkursie mógł wziąć udział każdy uczeń województwa zachodniopomorskiego klas IV-VI szkoły podstawowej, gimnazjum lub szkoły ponadgimnazjalnej.

W tym roku mottem były słowa Adama Mickiewicza:

Ale co dzień postrzegam, jak młódź cierpi na tem,
Że nie ma szkół uczących żyć z ludźmi i światem.”

         Słowa wieszcza, choć bardzo odległe, idealnie pasują do określenia naszej rzeczywistości zdominowanej przez słowa: pieniądze, bogactwo, nienaturalność, prestiż, samotność. Młodzi ludzie są dziś daleko od siebie, swoich bliskich, świata i przyrody. Otoczeni drogimi sprzętami, grami, ubraniami i gadżetami. Panuje dziś kult sztuczności.

         Część z nas tak wiele traci, a nawet o tym nie wie. Na szczęście są tacy, którzy wiedzą… Wiedzą, co ważne, prawdziwe i dobre. Wiedzą, czym jest otaczający nas świat, czym jest przyroda; jakie niepoliczalne drzemią w niej skarby. Właśnie do takich osób skierowana była tegoroczna edycja konkursu. Zmierzyć się z tematem postanowili uczniowie klas szóstych – Wiktoria Nabakowska i Łukasz Berezak.  Przedstawili swoją „wersję” przyrody, a zrobili to tak dobrze, że jury postanowiło ich nagrodzić – Wiktorię 3. miejscem, a Łukasza wyróżnieniem. Uroczystość wręczenia nagród odbędzie się 21 marca. Uczestnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Cztery_pory_roku_-_Lukasz_Berezak.docx

LEZKA_-_WIKTORIA_NABAKOWSKA.docx

Lidia Wasilewska


 

KARNAWAŁOWE SZALEŃSTWA !

Dnia 20 stycznia 2016 r. w naszej szkole odbył się bal karnawałowy. Był to dzień niecierpliwie oczekiwany przez uczniów klas IV- VI.

            Przedstawiciele SU udekorowali licznymi balonami salę gimnastyczną. Zjawiskowy wygląd sali balowej, wprowadził nas w wesoły nastrój i zachęcił do wspólnej zabawy, do której uroczyście zaprosił prowadzący imprezę pan Szymon Nadarzyński. Wszyscy byli przebrani w kolorowe stroje. Wcieliliśmy się w bohaterów znanych bajek i filmów.  

            Jury w składzie, p. Beata Gierczyńska, p. Edyta Gorzkowska i  p. Agnieszka Żeglińska, wyróżniło osoby, które zaprezentowały się podczas balu w ciekawym stroju. Byli to Wiktor Bury z kl. 5a, Maja Węzka z kl. 4a, Oliwia Zamilea z kl. 5a, Aleksandra Majewska z kl. 5b. Wszyscy wyróżnieni otrzymali upominki przygotowane przez SU. W tym roku również została zorganizowana  przez  p. Wiesławę Kalinowską, Małgorzatę Lisowicz LOTERIA FANTOWA. Środki pozyskane ze sprzedaży losów zostały przekazane na konto Iskierki Radości. 

            Niestety radosna zabawa musiała się w końcu skończyć. Po godzinie 18.30 zadowoleni i pełni wrażeń wróciliśmy do swoich domów. Czekamy z niecierpliwością na kolejną dyskotekę.

 

Samorząd Uczniowski 

ZAPRASZAMY DO GALERII ZDJĘĆ:


 

ŻYWA LEKCJA HISTORII Z BRACTWEM KERIN pt. "RZYM"

 

8 grudnia 2015 r. klasy czwarte i piąte uczestniczyły w żywej lekcji historii pod tytułem „Rzym”.  Dzięki niej pogłębili znajomość legendy o powstaniu Rzymu i jego historii od monarchii poprzez republikę, aż po cesarstwo. Ciekawym doświadczeniem,  zwłaszcza dla niektórych uczniów,  było poznanie realiów życia żołnierza legionów rzymskich, ponieważ mieli możliwość założenia uzbrojenia: hełmu, pancerza, tarczy oraz posługiwania się włócznią i mieczem. Interesująca była opowieść o niewolnikach - gladiatorach oraz powstaniu, którym dowodził Spartakus, będący jednym z nich. Starożytny Rzym to nie tylko legiony i niewolnictwo, ale także wielka polityka, którą zajmował się senat. Jak wyglądali jego członkowie zademonstrowała nam jedna z uczennic zakładając togę.

Uczestnictwo w żywej lekcji umożliwiło uczniom zobaczenie i doświadczenie jak w rzeczywistości wyglądał oręż legionisty rzymskiego i życie mieszkańców Rzymu, a cała lekcja okazała się interesującym przeżyciem.

Anna Suterska

 


 

8 GRUDNIA KLASY 4 - 6 WYSZŁY DO KINA 

 

O WRAŻENIACH PO OBEJRZENIU FILMU KLUB WŁÓCZYKIJÓW

OPOWIADAJĄ UCZNIOWIE KLASY 5B, 6B I 6C

 

WYWIAD

- Na jakiem seansie byłaś?

- Obejrzałam film pod tytułem „Klub Włóczykijów”.

- Kto napisał książkę, na podstawie której powstała ta ekranizacja?

- Powieść napisał Edmund Niziurski.

- Jak miały na imię główne postacie występujące w filmie?

- Byli to: Maks, Kornel, Joanna, Cyprian i wujek Dionizy.

- Ku czyjej pamięci został zrobiony ten film?

- Zrobiono go ku pamięci autora książki, którą zekranizowano.

- Kiedy umarł ten autor?

- Zmarł w 2013 roku.

- Czego szukali bohaterowie?

- Szukali skarbu dziadka Hieronima.

- Co było tym skarbem?

- Skarbem był znak miłości wyryty na drzewie.

- Jak on wyglądał?

- Było to serce z inicjałami.

- Gdzie była ukryta mapa do skarbu?

- Mapa to etykietka na butelce wina.

- Jakie są twoje wrażenia po obejrzeniu tego filmu?

- Bardzo mi się podobał.

- Czy przeczytałabyś książkę?

- Tak, bo historia wydaje się bardzo ciekawa.

Aleksandra Majewska, Martyna Dojlido - klasa 5b

 

    

- Kto napisał książkę pt. „Klub Włóczykijów”?
- Książkę? A czy to nie był film?
- Najpierw była książka. Na jej podstawie stworzono film.
- W takim razie, odpowiedź to Edmund Niziurski.
- Racja, to właśnie on napisał te powieść. Kolejne pytanie - kiedy powstał film?
- Hmm.. Z tego, co wiem, kilka miesięcy temu.
- Zgadza się. Teraz zadam pytania związane z treścią filmu. Jak mieli na imię główni bohaterowie?
- Kornel, Maks, Cyprian, wujek Dionizy i... ta... opiekunka... Asia!
- Jaki był główny wątek filmu?
- To była pogoń za bogactwem, szukali skarbu.
- Czy udało im się znaleźć skarb?
- Tak.. i nie..
- To znaczy?
- Znaleźli drzewo, na którym było wyryte serce z inicjałami. To oznaczało, że największym skarbem jest miłość. Na koniec filmu, okazało się, że w drzewie był ukryty klucz!
- Czy wiesz do czego on pasował?
- Nie... Nie wiem.
- Podobał ci się ten film?
- Początek nie, ale koniec tak.
- Dlaczego?
- Sama nie wiem... Początek nie przypadł mi do gustu, ale koniec - wręcz przeciwnie!

                                                                                         Natalia Marczak, Agata Dziatko – klasa 6c

 

 - Jaki tytuł miał film na któr

- Tytuł filmu to „Klub Włóczykijów”.

- Kto był autorem książki, na podstawie której został nagrany film?

- Autorem był Edmund Niziurski.

- Co Ci się najbardziej podobało w tym filmie?

- Jak bohaterowie znaleźli skarb i okazało się, że skarbem nie są pieniądze.

- Którego bohatera najbardziej lubisz i dlaczego?

- Maksa, ponieważ był bardzo odważny i nie bał się podjąć ryzyka.

- Co było głównym wątkiem?

- Głównym wątkiem było szukanie skarbu.

- Co było tym skarbem?

- Skarbem było serce z inicjałami na korze drzewa, czyli miłość.

- Kto najbardziej chciał znaleźć skarb?

- Wujek Kornela, Dionizy.

- Gdzie był dom dziadka Hieronima?

- Dom znajdował się w Półtusku.

- Jaki był morał filmu?

- Morałem było to, że nie pieniądze są najważniejsze.

- Czy film Ci się podobał, jeśli tak to dlaczego?

- Tak, ponieważ był był bardzo ciekawy. Lubię filmy akcji.

 

                                                                          Natalia Poziomska, Natalia Tomaczak – klasa 6c

 

 

- Na jakim filmie dzisiaj byłaś w kinie?

- Byłam na filmie na podstawie książki Edmunda Niziurskiego.

- Jaki wątek podobał Ci się najbardziej?

- Fragnent, kiedy Joanna wyciągnęła Cypriana przez okno.

- Czego szukała rodzina dziadka Hieronima?

- Szukali skarbu, który ich dziadek gdzieś schował.

- Czym okazał się ten skarb ?

- Tym skarbem okazała się wielka miłość pomiędzy babcią Kornela a dziadkiem Hieronimem.

- Czy podobał się Ci ten film?

- Tak, ponieważ lubię filmy przygodowe.

 

Asia Kaczmarczyk, Kinga Stenzel – klasa 6b


 

KLASA  4B W MUZEUM   

Uczniowie klasy 4 b uczestniczyli w warsztatach w Muzeum Narodowym. Poznali historię herbu Pomorza Zachodniego i Szczecina. Wysłuchali legendy o gryfie kroczącym, sprawdzili swoją wiedzę w czasie praktycznych zajęć. To była bardzo ciekawa lekcja.

 

 


 

 ZWYCIĘZCY WOJEWÓDZKIEJ OLIMPIADY

 Ekologiczno-Wędkarskiej

20 listopada 2015 roku uczniowie naszej szkoły: Dominik Błaszak z klasy 4 c, Kacper Błaszak z klasy 6 c oraz Dominik Grzelak z klasy 6 d wzięli udział w Wojewódzkiej Olimpiadzie  Ekologiczno – Wędkarskiej zorganizowanej przez Zarząd Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego oraz Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie. Chłopcy wykazali się imponująca wiedzą z dziedziny wędkarstwa i ekologii, zajęli pierwsze miejsce w kategorii szkół podstawowych. Gratulujemy zwycięzcom.

 

 


 

WOJEWÓDZKI KONKURS EKOLOGICZNY ECOGENERATOR

         Uczennice klasy 6c – Hania Barańska i Oliwia Pyka – wzięły udział w konkursie zorganizowanym przez Zakład Unieszkodliwiania Odpadów w Szczecinie. Ich zadaniem było stworzenie bajki w formie historyjki obrazkowej dotyczącej ekologii i segregacji odpadów. Miała ona kończyć się słowami:  „… i wszyscy żyli długo i ekologicznie”.

         Uroczystość ogłoszenia wyników i wręczenia nagród odbyła się 18 listopada 2015 roku w Teatrze Lalek „Pleciuga”. Najpierw uczniowie mogli obejrzeć występ aktorów z „Pleciugi” Krzysztofa Tarasiuka i Macieja Sikorskiego, którzy wykonali ekologiczną etiudę o tym, dlaczego należy dbać o środowisko naturalne. Dwaj wspaniali aktorzy pokazali też różne rodzaje lalek teatralnych – kukiełki, jawajki, marionetki.

         Potem ogłoszono laureatów. Jury nie miało  łatwego zadania, bo do konkursu zgłosiło się aż 66 szkół i przedszkoli z całego województwa, a uczestnicy przygotowali 260 prac. Hania i Oliwia zostały wyróżnione w swojej kategorii i otrzymały gadżety EcoGeneratora (torby do recyklingu, zeszyty, smycze, notesiki), a także bilety do Teatru Lalek „Pleciuga”.

         Gratuluję dziewczynkom literackiego podejścia do ekologii.

Lidka Wasilewska


 

Klasa 4a na lekcji muzealnej pt.  „O herbie Pomorza i Szczecina”

 

               Dnia 17 listopada 2015 r. klasa 4a wraz z opiekunami, p. Beata Gierczyńską i p. Justyną Rawską, wybrała się do Muzeum Narodowego, które mieści się przy ul. Staromłyńskiej 27 na lekcję pt. „O herbie Pomorza i Szczecina”.

              Z parasolami w dłoniach wyruszyliśmy punktualnie spod szkoły. Nie przestraszyliśmy się wcale małego, delikatnego deszczyku.   Na miejscu przywitała nas pani przewodniczka.  W sali do, której zostaliśmy zaprowadzeni, znajdowały się liczne eksponaty, które ukazywały historię Szczecina i Pomorza Zachodniego np. stroje, biżuterię. Usłyszeliśmy historię pojawienia się na tych ziemiach książąt pomorskich. Poznaliśmy także bardzo ciekawą legendę o tym, jak doszło do powstania herbu książąt pomorskich. Zachwyciła nas opowieść o księciu, który uratował małego gryfa, a w zamian jego matka – potężna gryfica pozwoliła mu umieszczać swój wizerunek na traczach. Musieliśmy wykazać się także wiedzą na temat historii herbu Pomorza Zachodniego. Zajęcia były bardzo ciekawe. Czas płynął bardzo szybko i musieliśmy już wracać na pozostałe lekcje.                                                                                                                               

              Bezpiecznie wróciliśmy do szkoły. Polecamy wszystkim kolegom i koleżankom udział w lekcji pt. „O herbie Pomorza i Szczecina”.

Klasa 4a wraz z wychowawcą

 


 

REGIONALNY KONKURS RECYTATORSKI  SZCZECIŃSKI PARNAS

 

         Każdego roku w listopadzie miłośnicy poezji twórców ziemi szczecińskiej spotykają się w gościnnym Teatrze Polskim, by wysłuchać młodych recytatorów. W sobotę (14 listopada 2015 r.) odbyła się już 11. edycja Regionalnego Konkursu Recytatorskiego „Szczeciński Parnas”. Uważny obserwator mógł zauważyć na widowni, oprócz licznie przybyłych rodziców i nauczycieli, również słynną pisarkę, panią Barbarę Stenkę, której teksty były najczęściej recytowane przez młodych uczestników.

         Podczas tegorocznych przesłuchań jury wyłoniło laureatów w trzech kategoriach: szkoły podstawowej, gimnazjum i szkoły ponadgimnazjalnej. Mam ogromną przyjemność poinformować, że wyróżnienie za recytację i nterpretację wiersza Uwaga, dziewczynka! B. Stenki oraz fragmentu powieści Czarownica piętro niżej M. Szczygielskiego otrzymała uczennica naszej szkoły, Maja Michniewicz. To duża nagroda dla Mai, tym bardziej, że w konkursie brało udział ok. 30 uczniów szkół podstawowych z całego województwa.

         W imieniu wszystkich entuzjastów poezji mówionej gratuluję i życzę dalszych sukcesów.

Lidia Wasilewska

Piszą o nas w gazetach!

 

http://www.24kurier.pl/aktualnosci/kultura/o-szczecinie-i-nie-tylko/

 

http://szczecin.wyborcza.pl/szczecin/1,34959,19192959,najlepsi-w-szczecinskim-parnasie-uczniowie-recytowali-szczecinskich.html

 

 


 

8 – 10 listopada 2015 r.  -  WYCIECZKA DO WARSZAWY Kl.  6C i 6 D

 

         Budziki rozdzwoniły się w niedzielę o 4.30 - przecież to środek nocy! Nie ma rady, trzeba było wstać. O godzinie 5.50 mocno zaspana klasa 6c i 6d stawiły się na zbiórce na dworcu PKP. Wyruszyliśmy pociągiem do Warszawy. Spędziliśmy w stolicy trzy dni. Najbardziej nam się podobało Muzeum Powstania Warszawskiego i ZOO. W centrum Nauki „Kopernik” spędziliśmy aż cztery godziny. Podczas wizyty w planetarium niektórzy z nas, oglądając gwiazdy, trochę sobie przysnęli. Wrażeń było co nie miara. Jedzenie wspaniałe, spanko miękkie, a na koniec niespodzianka. Pan przewodnik zorganizował konkurs wiedzy o zabytkach, w którym nagrodą była zniżka w kwocie 700 zł na letni obóz. Zdobywczynią nagrody została Karolina Wal z klasy 6d. Trochę zmęczeni, ale bardzo zadowoleni wróciliśmy do domu. Panu Irkowi Bejgerowi bardzo dziękujemy za zorganizowanie takiej ciekawej wycieczki.

Karolina Rzymka, Ola Pawlaczyk i pani Barbara Bryła

 

 

 


 

APEL Z OKAZJI ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

 

           Dnia 5.11.2015 r. w sali gimnastycznej odbył się apel z okazji Święta Niepodległości. Zebrali się tam wszyscy uczniowie, nauczyciele, pani dyrektor i pani wicedyrektor.

     Uroczysty apel rozpoczął zespół wokalny, który zaśpiewał pieśni i piosenki z okazji Święta Niepodległości. Następnie dzieci przedstawiły nam scenkę o sondzie dziennikarzy z mieszkańcami miasta, która miała pokazać, że należy pamiętać o ważnych polskich rocznicach i pielęgnować patriotyzm. Uczniowie z piątej klasy wyrecytowali wiersz o ojczyźnie, czym chcieli nam przekazać, jak ważna jest jej rola w naszym życiu, dlatego powinniśmy ją szanować i o nią dbać.

       Przed zakończeniem uroczystości wszyscy zaśpiewali piosenkę „Kocham Cię Polsko”. Przygotowane dekoracje i rekwizyty dobrze oddawały charakter uroczystości.

         Moim zdaniem cały apel był świetnie przygotowany pod względem repertuaru, oddawał klimat uroczystości.

Igor Ciechowicz   kl. 6b

 

 


 

KLASA 6C POZNAJE ZAWÓD COPYWRITERA INTERNETOWEGO

 

            W poniedziałek 26 października przyszła do nas pani Nina, która pracuje jako copywriter. Na początku zapoznała nas z różnymi rodzajami tego zawodu. Pokazała nam na tablicy multimedialnej, czym zajmuje się copywriter internetowy.

            Później oglądaliśmy pierwsze reklamy coca-coli. Następnie pani pokazała logo różnych produktów i musieliśmy odgadnąć hasła reklamowe do nich. Po tej zabawie dostaliśmy zadanie. Polegało ono na tym, aby stworzyć hasło reklamowe do produktu, który pani wymyśliła. Na koniec mówiliśmy o swoich ulubionych youtuberach.

            Ta lekcja bardzo mi się podobała i chciałabym mieć takich więcej.

Natalia Marczak

 

 

            Wczorajsza lekcja była super. Prowadziła ją pani Nina. Najciekawsze było podawanie haseł do produktu z reklamy. Mówiliśmy też          o tym, jakich youtuberów oglądamy, o stronach internetowych, komunikatorach.

            Ta lekcja była bardzo ciekawa. Zastanawiam się, czy nie zostać copywriterem...

Julia Śpiewak, Michał Wałaszewski

 

 

            Nam się bardzo podobało, jak pani Nina poprosiła nas, żebyśmy stworzyli hasło reklamowe do produktu SALUTEMIX. Dzięki takim zajęciom dowiedzieliśmy się, jakie kiedyś były reklamy.

            Mamy nadzieję, że takich spotkań będzie jeszcze więcej.

Weronika Chojnacka, Dominik Walerych

 

 

            W poniedziałek mieliśmy zajęcia o zawodzie copywritera. Gościem była pani Nina, która na tablicy multimedialnej przedstawiła prezentację o swojej pracy. Robiliśmy różne zadania, rozmawialiśmy o portalach społecznościowych.

            Ta lekcja była bardzo ciekawa, ale nie chciałabym pracować w tym zawodzie, ponieważ mam inne zainteresowania.

Agata Dziatko

 

 

            Wczoraj mieliśmy lekcję z copywriterką, panią Niną. Było bardzo interesująco. Podobało nam się zgadywanie haseł reklamowych  do logo wybranych produktów. Rozmawialiśmy też o mediach społecznościowych.

            Chcielibyśmy mieć taka lekcję jeszcze raz.

Hania Barańska, Oliwia Pyka

 

 

            Wczorajsze spotkanie z panią Niną były bardzo ciekawe. Cała klasa zainteresowała się tematem o portalach społecznościowych, byliśmy aktywni. Wszystkim podobało się zadanie stworzenia reklamy suplementu diety.

            Pani opowiadała o swoim zawodzie copywritera. To spotkanie odbyło się w bardzo miłej atmosferze i podobało się wszystkim.       Na pewno je zapamiętamy.

Natalia Poziomska, Natalia Tomczak

 

A OTO EFEKTY NASZEJ PRACY:

REKLAMA SUPLEMENTU DIETY

 

SALUTEMIX – połącz życie ze zdrowiem!

SALUTEMIX – zdrowe połączenie!

Gdy zmęczenie cię dopada, SALUTEMIX zażyj z rana!

SALUTEMIX ci pomoże, jeśli zechcesz dbać o zdrowie!

 

 

WPIS NA STRONĘ INTERNETOWĄ (zawierający jak największą liczbę słów ochrona środowiska):

Apeluję do wszystkich ludzi, żeby starali się chronić środowisko. Ochrona środowiska jest bardzo ważna. Dzięki ochronie środowiska nasza planeta nie będzie zanieczyszczona. Musimy chronić środowisko.

 

Ochrona środowiska jest ważna. Wszyscy powinni się zaangażować w ochronę środowiska. Dzięki ochronie środowiska na świecie jest czyściej. Przez ochronę środowiska ludzie i zwierzęta mają lepsze warunki do życia. Wszyscy chrońmy środowisko.

 

                        Zapraszamy do obejrzenia filmiku:

WP_20151027_09_35_12_Pro.mp4

 


 

 

Klasy  4a i 4b były w kręgielni. 


 

OTRZĘSINY KLAS IV

Dnia 7 października 2015 roku odbyła się w naszej szkole coroczna impreza dla uczniów klas czwartych – Otrzęsiny.

Czwartoklasiści, aby stać się prawdziwymi uczniami klas starszych,  musieli wykazać się sprawnością fizyczną, wytrzymałością na  ból i cierpkie życie wśród „starszaków”.

Uczniowie z uśmiechem pokonywali wszystkie konkurencje sportowe, następnie,  Pani Dyrektor, pasowała prawdziwym wiosłem każdego kandydata na pełnoprawnego ucznia klasy IV.  Na koniec każdy otrzymywał plaster smacznej, soczystej cytryny do zjedzenia.  Wszyscy zjadali owoc z szerokim uśmiechem  na twarzy. Pani Dyrektor  pogratulowała wszystkim czwartoklasistom pozytywnego przejścia tego niezwykłego testu.

Zabawa była wspaniała, a nasi uczniowie dumni i zadowoleni wrócili do swoich „dorosłych” obowiązków.

 

 


 

KLASY CZWARTE NA WSI

             Dnia 7 października 2015 r.  klasa 4a, 4b, 4c wraz z opiekunami p. Beatą Gierczyńską, Małgorzata Dutką, Alicja Rudzką i Małgorzata Smolińską wybrały się na wycieczkę do Włodkowic. Dzień był wprawdzie pochmurny, ale nie odstraszyły nas żadne chmury i punktualnie wyruszyliśmy na wieś.

            Na miejscu czekał na nas już pan gospodarz. Na początku zjedliśmy drugie śniadanie,  a potem poszliśmy zobaczyć, jakie zwierzęta mieszkają na wsi. Widzieliśmy kozy, króliki. Usłyszeliśmy też smutną historię jelonka Jakuba, uratowanego przez gospodarza. Mieliśmy tez okazję zobaczyć dzika, który został nazwany przez gospodynię Madzią. Zadziwiła nas obecność na polskiej wsi lamy, bo również to zwierzę pokazał nam pan gospodarz. Potem poszliśmy na podwórko, które zamieszkują kury, kaczki, gęsi, indyki. Widzieliśmy żółte, malutkie, puszyste kaczuszki. Odwiedziliśmy także w chlewie świnki, które chyba troszkę się nas przestraszyły. Następnie wybraliśmy się na spacer do sadu. Tam pasła się czarno- biała krowa. Gdy już zobaczyliśmy wszystkie zwierzęta, pan gospodarz zaprowadził nas do chłopskiej chaty. Podziwialiśmy w tym miejscu eksponaty związane z życiem na wsi w odległych czasach. Pani gospodyni zaprosiła wszystkich na ognisko. Upiekliśmy sobie pyszne kiełbaski. Potem poczęstowano nas prawdziwym wiejskim chlebem z masłem i białym twarożkiem. Te wiejskie specjały bardzo nam smakowały.  Najbardziej wszystkim podobał się przejazd bryczką, która zaprzężona była w konia Karinę. Ta przejażdżka pozostanie na długo w naszej pamięci.

       Niestety wszystko, co dobre szybko się kończy. Zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do szkoły. Okazało się, że wieś to bardzo ciekawe miejsce.

 


 

9 października 2015 r. uczniowie klasy VD wzięli udział w lekcji muzealnej poświęconej dziejom naszego miasta.

 

 


 

29 września 2015 r. uczniowie klas V-VI wzięli udział w wykładzie na temat Puszczy Bukowej. Przedstawiciel Szczecińskiego Parku
 Krajobrazowego  "Puszcza Bukowa" przedstawił ciekawą prezentację o  formach ochrony przyrody  oraz historycznych, kulturowych i przyrodniczych walorach tego obszaru. Uczniowie, którzy w najlepszym stopniu opanowali treści wykładu, będą reprezentowali naszą szkołę w konkursie międzyszkolnym "Znam Szczeciński Park Krajobrazowy Puszcza Bukowa".

 

 


 

 Poznawanie tajników przyrody przez uczniów klasy VA i VD na wystawie owadów i roślin owadożernych na Wydziale Biologii US.


 

26 września 2015 r. członkowie Szkolnego Koła Edukacji Morskiej  poznawali najpiękniejsze zakątki Wolińskiego Parku Narodowego.
 Podziwiali widoki morskie ze Wzgórza Gosań, odwiedzili zwierzęta w  Zagrodzie Żubrów, zobaczyli wsteczną deltę Świny ze wzgórza Zielonka  oraz poznali historię powstania Jeziora Turkusowego.


Wizyta członków Szkolnego Koła Edukacji Morskiej w obserwatorium astronomicznym i na pokazach doświadczeń na Wydziale Fizyki ZUT w dniu  25 września 2015 r.


 

Wspólnie spędzony czas na Polanie Sportowej.

 


 

 18 września 2015 r. uczniowie klas IV-VI brali udział w akcji  ekologicznej "Sprzątanie Świata".

 

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 54 im. Janusza Korczaka
    ul. Generała Ludomiła Rayskiego 9
    70-426 Szczecin
  • Sekretariat: 91 434 5004