ROK SZKOLNY 2012/2013 ROK SZKOLNY 2011/2012 ROK SZKOLNY 2010/2011 ROK SZKOLNY 2009/2010

ROK SZKOLNY 2012/2013

Laureatki konkursu plastycznego pt. „Mój niepełnosprawny kolega, moja niepełnosprawna koleżanka”

We wrześniu  bieżącego roku szkolnego uczniowie klas I - VI przystąpili do konkursu plastycznego zorganizowanego przez szczecińskie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych „Tęcza” pt. „Mój niepełnosprawny kolega, moja niepełnosprawna koleżanka”. Na konkurs wysłano 36 prac, które uczniowie przygotowywali pod kierunkiem pań: Ciombor, Dębskiej, Gawryleckiej, Herdy i Napiórkowskiej.

Nagrody konkursowe przyznawano w trzech kategoriach wiekowych, w dwóch z nich mamy swoje laureatki:

• II miejsce  w kategorii klas 3-4 zajęła uczennica kl. III b Joanna Gralak,
  • III miejsce w kategorii klas 5-6 zajęła uczennica klasy Va integracyjnej Joanna Kowalewska,
  • I miejsce w tej kategorii zdobyła uczennica klasy V d Weronika Torzyńska.

Organizatorzy konkursu wystawili nagrodzone i wyróżnione prace w CHR „Galaxy”, gdzie można było je oglądać w dniach 5 – 11 listopada 2012.

15 listopada 2012r. w Cafe Pleciuga odbyło się uroczyste wręczenie nagród. Oprócz osób nagrodzonych i wyróżnionych w uroczystości udział wzięli: pani Małgorzata Olejnik - Dyrektor Wydziału Spraw Społecznych Urzędu Miasta Szczecin, pani Alina Serdyńska - Wicedyrektor Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Szczecin, pani Beata Andruszkiewicz - Kierownik Zespołu ds. Obsługi Osób Niepełnosprawnych, pani Alicja Zołotucho - Prezes Stowarzyszenia "Tęcza" .

Zdobywcy trzech pierwszych miejsc otrzymali zestawy plastyczne. Praca Weroniki Torzyńskiej została  wyeksponowane na ekranach zamontowanych w komunikacji miejskiej oraz na citylight nieopodal Galerii Kaskada.

31 października 2012 roku w Szkole Podstawowej nr 54 skupiliśmy się na tradycji anglosaskiej i urządziliśmy obchody święta Halloween. Przez cały dzień trwał konkurs na najlepsze przebranie. Na szkolnych korytarzach pojawiły się duchy, wiedźmy, mumie, wampiry i wiele innych cudacznych stworzeń. Ciężko było wyłonić zwycięzców, gdyż stroje były przepiękne i bardzo pomysłowe. Ostatecznie jury postanowiło nagrodzić Gabrysie Dubert, Adriannę Rodak oraz Julię Radwańska, którzy zajęli odpowiednio pierwsze, drugie i trzecie miejsce.

Tego dnia szkoła wyglądała jak "upiorne zamczysko", ale najważniejsze było to, że wszyscy dobrze się bawili.

Pasowanie pierwszoklasistów

Dnia 10 października 2012 r. wszyscy pierwszoklasiści zostali uroczyście przyjęci do grona uczniów Szkoły Podstawowej nr 54 w Szczecinie. W tym ważnym dniu,  mocno przejętym dzieciom towarzyszyli rodzice i dziadkowie. Aby stać się prawdziwymi uczniami, pierwszaki musiały wykazać się rozmaitymi  umiejętnościami. Miłościwie nam panujący Król Maciuś Pierwszy i jego dworzanin przygotowali dla nich wiele trudnych zadań. Dzieci rozwiązywały zagadki, deklamowały wiersze, śpiewały piosenki  i czytały teksty.  Mimo tylu trudności, wszystkie zadania zostały wykonane znakomicie i dlatego pani dyrektor Iwona Bogus mogła dokonać uroczystego pasowania pierwszoklasistów. Oprócz gratulacji każdy pierwszak otrzymał legitymację szkolną i  dyplom. W klasach na dzieci czekał słodki poczęstunek oraz prezenty, które ufundował Powszechny Zakład Ubezpieczeń PZU. Były to odblaskowe opaski i zawieszki, które mają poprawić ich bezpieczeństwo w drodze do i ze szkoły.

Pierwszy dzwonek - bezpieczna droga do szkoły

Dnia  10.09.12 r. uczniowie  klas  pierwszych  uczestniczyli  w festynie „Pierwszy dzwonek – Bezpieczna droga do szkoły organizowanym cyklicznie przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Szczecinie”. Festyn odbył się na torze kartingowym przy ul. Wojska Polskiego.

Dzieci poznały służby mundurowe, które poza policją, mogą np. kierować ruchem drogowym. Podczas zabaw i pogadanek została przekazana dzieciom wiedza dotycząca ich bezpieczeństwa, ze szczególnym uwzględnieniem bezpieczeństwa na drodze.

Służby ratunkowe uczyły w jaki sposób, mimo swojego młodego wieku mogą udzielić pierwszej pomocy.

Przedstawiciele ITD opowiedzieli m.in. jak prawidłowo zachowywać się wsiadając i wysiadając z autokaru podczas szkolnej wycieczki.

Atrakcję festynu stanowiły psy służące w policji, służbie celnej, i służbie granicznej. Dzieci uczyły się jak postępowania względem czworonogów oraz jak postępować, aby ochronić się  przed atakiem i pogryzieniem przez psa.

Realizacja programu "Ratujemy i uczymy ratować”

W pierwszym półroczu roku szkolnego 2012/2013 uczniowie wybranych klas I- III realizowali tematy związane z udzielaniem pierwszej pomocy przedmedycznej. Panie Renata Ciombor, Anna Maćkowiak i Katarzyna Orłowska, realizujące program "Ratujemy i uczymy ratować” Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jurka Owsiaka, prowadziły warsztaty dla maluchów.

Uczniowie uczyli się udzielania pierwszej pomocy: od prawidłowego wezwania pomocy, po najprostsze czynności przy osobie poszkodowanej. Podczas zajęć praktycznych trenowali na sobie, kolegach i manekinach „Little Anne” przekazanych nauczycielkom przez trenerów WOŚP podczas majowych szkoleń. Dzieci z niezwykłym zaangażowaniem podeszły do zadania, jakim jest ratowanie ludzkiego życia. Szybko przyswajali zasady udzielania pierwszej pomocy.

Na zakończenie warsztatów uczestnicy mieli okazję pochwalić się zdobytymi umiejętnościami. W nagrodę otrzymali książeczki z certyfikatem "Jestem małym ratownikiem".