• Inne

• KONKURS KULINARNY DLA KLAS V-VI

„Sałatkowy zawrót głowy”.

CEL GŁÓWNY:

1. Promocja zdrowego żywienia w środowisku szkolnym i rodzinnym.

CELE SZCZEGÓŁOWE:

• rozwijanie zainteresowań kulinarnych,
          • zachęcanie uczniów do samodzielnego wykonywania prostych potraw,
          • doskonalenie umiejętności samodzielnego posługiwania się narzędziami   kuchennymi,
          • doskonalenie umiejętności manualnych i kształtowanie dbałości o estetykę przygotowania potraw,
          • pogłębianie umiejętności pozyskiwania informacji z różnych źródeł,
          • rozwijanie zdolności organizacyjnych i doskonalenie umiejętności pracy                      w grupie,
          • pogłębianie i utrwalanie wiedzy na temat zdrowego żywienia.

UCZESTNICY:

Konkurs adresowany jest do uczniów klas V i VI. Z każdej klasy wyłaniany jest 3 osobowy zespół chętnych dzieci, które samodzielnie przygotują sałatkę lub surówkę wg przygotowanego w domu przepisu.

TERMIN: 17 kwietnia 2012 r. (środa) godz. 15.00- 16.30

MIEJSCE: stołówka szkolna

CZAS: konkurs trwać będzie 60 min. (1 godzinę i 15 min. Łącznie z czasem przeznaczonym na   sprzątanie stanowiska).

ZGŁOSZENIA DO UDZIAŁU W KONKURSIE do dnia 15.04.2013r. przyjmuje p. M. Smolińska i p. M.Dutka.

FORMA KONKURSU: Konkurs ma charakter zespołowy. Zadaniem uczestników będzie samodzielne przygotowanie dania - surówki lub sałatki, zawierającej minimum 5 produktów, składających się z owoców lub warzyw. Danie powinno być zdrowe, smaczne i kolorowe (zgodnie z ideą Programu „Trzymaj formę”. W skład każdego zespołu mogą wchodzić max 3 osoby z tej samej klasy.

Dodatkowym zadaniem w konkursie jest wykonanie w domu, przepisu wybranej i przygotowywanej podczas konkursu potrawy. Pracę należy przygotować na kolorowej kartce formatu A 4, z możliwością wykorzystania zdjęć lub rysunków. Powinien on zawierać: ilość składników i sposób przygotowania dania, oraz uzasadnienie przygotowanej potrawy dla zachowania zdrowia.

Sporządzone surówki zostaną poddane ocenie sensorycznie przez członków jury.

PRZYGOTOWANIE DO KONKURSU:

• Uczniowie sami przynoszą potrzebne produkty do wykonania sałatki lub surówki (owoce, warzywa, przyprawy, sosy, pozostałe produkty).
          • We własnym zakresie zapewniają potrzebne do pracy narzędzia kuchenne: noże, deski do krojenia, miseczki, łyżki i łyżeczki, otwieracze do puszek (produkty z puszek przyniesione mogą być w słoikach lub innych naczyniach).
          • Zespoły konkursowe muszą przygotować odpowiedni strój i stanowisko do pracy w kuchni (fartuszki, spięte włosy, ręcznik papierowy, ściereczkę)
          • Po zakończonej pracy sprzątają swoje stanowisko.
          • Uczestnicy mogą przygotować dekorację stołu według własnego pomysłu.
          • Organizatorzy nie pokrywają kosztów, ani nie dostarczają produktów potrzebnych do wykonania potrawy.
          • Organizatorzy nie zapewniają sprzętu kuchennego potrzebnego do wykonania potrawy.

KRYTERIA OCENY:

1. Zgodność z tematem (wartości merytoryczne) (w skali od 1do 5)
          2. Pomysłowość i oryginalność (w skali od 1do 5)
          3. Estetyka wykonania (w skali od 1do 5)
          4. Umiejętność pracy w grupie (w skali od 1do 5)
          5. Zadanie dodatkowe – wykonanie przepisu na kartce formatu A4 (w skali od 1 do 5)

ZASADY NAGRADZANIA:

1. Nagrodzeni uczestnicy otrzymają nagrody za zajęcie I, II i III miejsca rzeczowe oraz okolicznościowe dyplomy dla pozostałych uczestników.
          2. Najciekawsze i najoryginalniejsze prace zostaną zamieszczone na stronie internetowej szkoły w formie fotorelacji.

Serdecznie zapraszamy!!!

DNI ZDROWIA I EKOLOGII

SERDECZNIE ZAPRASZAMY 2-OSOBOWE ZESPOŁY Z KLAS 4-6

DO UDZIAŁU W KONKURSIE pt. "OCHRONA PRZYRODY"

KONKURS ODBĘDZIE SIĘ  W PONIEDZIAŁEK

22 KWIETNIA o g.14:45 w sali 303

I część konkursu

- rozwiązanie testu wiedzy

II część konkursu

- wykonanie plakatu (dowolną techniką) na temat "Dzień Ziemi"

ZGŁOSZENIA  przyjmują organizatorzy:

Małgorzata Dutka i Aldona Kwiatkowska

22 kwietnia 2013r - poniedziałek

Warsztaty zdrowego odżywiania:

SZASZŁYKI OWOCOWO- WARZYWNE

prowadzi mgr Paweł Wysokiński

z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

8:00 - 8:45                      kl. 3c            wych. Magda Gerula               sala 115

8:55 - 9:40               kl. 3a           wych. Anna Maćkowiak               sala 36

9:50 - 10:35             kl. 3b           wych. Renata Ciombor         sala 114

10:45 - 11:30           kl. 3e           wych. Iwona Milczarek           sala 116