Relacja z uroczystości w Pałacu Młodzieży pt. "A to jest nasz Pan Doktor" będącej podsumowaniem obchodów Roku Janusza Korczaka w naszej szkole Rajd im. Janusza Korczaka Król Maciuś Pierwszy w ogrodzie moich marzeń Kiedy śmieje się dziecko śmieje się cały świat Szlakiem króla Maciusia MACIUŚ PRESS czyli Mały Przegląd spraw dziecięcych Mój list do króla Maciusia Historia życia Janusza Korczaka Wizyta w gminie wyznaniowej żydowskiej Międzyszkolny Przegląd Improwizacji Teatralnych Portret Maciusia

Rok Korczakowski

Rajd im. Janusza Korczaka

RAJD IM. JANUSZA KORCZAKA

Dnia 20 października 2012 r. w sobotę odbył się Rajd im. Janusza Korczaka, wzięło w nim udział 48 uczniów klas IV- VI  Szkoły Podstawowej nr 54 w Szczecinie oraz harcerze Hufca Szczecin – Pogodno. Uczestnicy wyruszyli spod Szkoły Podstawowej nr 54 w Szczecinie ul. Gen. Ludomiła Rayskiego 9 o godz. 9.00. Tramwajem dotarli do lasu Arkońskiego. Tam  uczniowie  zostali podzieleni na dwie grupy. Harcerze nauczyli uczestników rajdu bardzo ciekawego i zabawnego pląsu pt. ,,Mały osioł”.

O godzinie 10.50 rozpoczęły się zmagania. Należało przejść trasę rajdu kończącą się na Polanie „Goplana”. Podczas pokonywania trasy uczniowie  rozwiązywali zadania:

• odczytanie hasała za pomocą alfabetu Morsa’a,
  • odnalezienie skarbu na ternie ruin wieży Quistora,
  • uzupełnienie tekstu z książki pt, ,,Król Maciuś Pierwszy”,
  • odczytanie fragmentu powieści Janusza Korczaka i uzupełnienie tekstu na podstawie zapamiętanych informacji,
  • test typu prawda – fałsz dotyczący znajomości biografii Janusza Korczaka.

Zadania dotyczyły Janusza Korczaka, bo to patron zarówno Szkoły Podstawowej nr 54, jak i Hufca Harcerzy. Na mecie rajdu czekały uczestników jeszcze dwa zadania. Pierwsze to wykonanie z szyszek, liści, gałęzi - korony króla Maciusia. Zdanie to wywołało sporo emocji. Wszyscy uczniowie i opiekunowie zaangażowali się w realizację tego trudnego projektu. Uczniowie błysnęli inwencją twórczą. Stworzono piękne, ekologiczne korony. Drugie zadanie opierało się na zdolnościach aktorskich. Kalambury tematycznie związane z postacią Janusza Korczaka stały się doskonałą rozrywką. Dużą popularnością cieszyła się loteria fantowa. Każdy los był losem szczęśliwym, gdyż przynosił ze sobą wygraną. Głównym zwycięzcą okazał się Nikodem Skrzyszewski z klasy 5a. Uczestnicy rajdu otrzymali znaczki okolicznościowe. Ponadto każde dziecko zostało obdarzone odblaskowymi gadżetami, które podarowało uczniom Pani Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 54 w Szczecinie  Iwona Bogus.

Uroczyste zakończenie rajdu to ognisko z pieczeniem kiełbasek. Pani Agnieszka Żeglińska podsumowała rajd. Wraz z panią Beatą Gierczyńską podziękowała harcerzom za przygotowanie zadań na trasie rajdu. Punktem kulminacyjnym było ogłoszenie wyników konkursu drużynowego.  Zwycięzcy, czyli grupa druga, otrzymali pamiątkowe dyplomy. Pozostałym uczestnikom również podziękowano za udział w rajdzie. Cukierki poprawiły nastrój uczestników. Uczniowie w dobrym humorze zdeklarowali ponowne uczestnictwo w kolejnych rajdach. O godzinie 14.15, po posprzątaniu Polany ,,Goplana”, uczniowie wraz z opiekunami wyruszyli w drogę powrotną. O godzinie 15.00 przed budynkiem  Szkoły Podstawowej nr 54 po podsumowaniu Rajdu im. Janusza Korczaka, podziękowano wszystkim uczestnikom i organizatorzy życzyli miłych wrażeń i rozszerzania zdobytej wiedzy o Starym Doktorze.