• „Ozdoby z warzyw i owoców” - warsztaty

•                                                                                        Szczecin, dnia 29.01.2014r.

Sprawozdanie z warsztatów  – „Ozdoby z warzyw i owoców”.

29 stycznia 2014r. odbyło się w naszej szkole spotkanie z panem Jarosławem Galiśkiewiczem, który wykonuje różnorodne ozdoby z warzyw i owoców. Na wstępie zajęć ustalone zostały zasady pracy oraz bhp. Produktem, na którym opierały się warsztaty była marchewka. Tematem spotkania było zapoznanie uczestniczek, uczennic klas szóstych, z istotą Carving’u, będącego sztuką rzeźbienia w warzywach i owocach.  Pan Jarosław zaprezentował niezbędny do pracy komplet narzędzi oraz noże różnej wielkości i kształtów. Opowiedział o przeznaczeniu każdego z nich, omówił podstawowe techniki rzeźbienia oraz zasady jakie powinno się stosować przy wykonywaniu ozdób. Uczennice dowiedziały się, czym jest obróbka wstępna warzyw, co zrobić, by produkt łatwo nadawał się do formowania i nie pękał podczas pracy. Po części teoretycznej, nastąpiła część praktyczna.

Pierwszym zadaniem było wykonanie różyczki. W tym celu należało: obrać marchewki i pokroić je w plasterki średniej wielkości, następnie połączyć kilka z nich i ukształtować różyczkę. By zapamiętać kolejność wykonywanych czynności oraz doskonalić technikę pracy dziewczynki, pod czujnym okiem instruktora, wykonywały kolejne różyczki.

Do wykonania następnego zadania, konieczne było wycięcie podłużnych plastrów oraz kuleczek za pomocą specjalnego narzędzia. Niezbędne okazały się również wykałaczki. Końcowym efektem pracy były różnej wielkości kwiatki.
          Z niewykorzystanych resztek produktu, dzięki kreatywności uczennic, powstały inne, własne dzieła uczestniczek warsztatów.

Celem zajęć było:

• rozwijanie zainteresowań kulinarnych uczniów,
          • doskonalenie umiejętności posługiwania się narzędziami kuchennymi,
          • doskonalenie umiejętności manualnych oraz pracy w grupie,
          • kształtowanie właściwych postaw podczas wykonywania zadania – cierpliwość, wytrwałość, dokładność,
          • utrwalanie zasad zachowania porządku w miejscu pracy,
          • poznawanie prostych sposobów dekorowania potraw,
          • zachęcanie do częstego spożywania warzyw i owoców,
          • utrwalenie korzyści płynących z właściwego odżywiania dla zdrowia i urody.

Uczestniczki warsztatów z dużym zapałem i zainteresowaniem słuchały, wskazówek i rad Pana Jarosława. Z wielką radością podziwiały efekty swojej pracy. Mimo pojawiających się niewielkich trudności, wytrwale i cierpliwie dążyły do realizacji zamierzonego celu. Uczennice pomagały sobie wzajemnie, w razie potrzeby dzieliły się produktami. Wyrażały duże zainteresowanie pogłębieniem swych umiejętności oraz wykonywaniem kolejnych, ciekawych ozdób z warzyw i owoców. Dlatego w późniejszym terminie zostaną zorganizowane kolejne zajęcia. Pani Małgorzata Dutka i p. Małgorzata Smolińska czuwały nad bezpiecznym przebiegiem zajęć, służyły pomocą, z ciekawością obserwowały pracę 12 uczennic.

Sprawozdanie napisała

Małgorzata Smolińska