Park Kasprowicza
Piątek 3 czerwca – wybraliśmy się do Parku Kasprowicza – największego parku w Szczecinie. Z okazji dnia dziecka, zjedliśmy lody – każdy wybrał smak taki jak lubi najbardziej. Chwile później brykaliśmy po trawie ganiając za piłką. Zrobiliśmy extra zdjęcie pod Pomnikiem Czynu Polaków, mieliśmy super pogodę. Mogliśmy się również dowiedzieć, kiedy pomnik został zbudowany, jak wysoki jest, a nawet skąd przypłynęły poszczególne elementy. Nieoczekiwanym, a jednocześnie fajnym spotkaniem była możliwość zrobienia zdjęcia z policją konną w parku jak i wypatrzenie wiewiórki.
Wieża Dzwonów – Zamek Książąt Pomorskich
W czwartek 2 czerwca br. wybraliśmy się na wycieczkę do ZKP, aby wspiąć się na kolejną wieże w Szczecinie i podziwiać piękne widoki naszego miasta. Wieża Dzwonów wraz z iglicą sięga około 60 m. Ze znajdującego się na wysokości 36 m punktu widokowego rozciąga się wspaniały widok na miasto i okolicę, m.in. na katedrę, Wały Chrobrego, Filharmonię, Łasztownię czy rzekę Odrę. Warto było pokonać ponad 200 schodów, by z góry zobaczyć fascynującą panoramę i sam zamek. Na zwieńczającej budowlę iglicy znajduje się gryf – symbol dynastii Gryfitów, a współcześnie także symbol Pomorza Zachodniego. Wracając usłyszeliśmy legendę związaną z Basztą siedmiu płaszczy oraz zrobiliśmy sobie fotę na schodach Wałów Chrobrego!
Dzień sportu
Dzień sportu to wspaniałe święto, które nie tylko łączy wszystkich sportowców, ale także kibiców. Tak też było i tym razem, 1 czerwca br. odbył się w naszej szkole. W zawodach startowali uczniowie, którzy wcześniej zakwalifikowali się do rywalizacji. Tak więc biegaliśmy na 60m, 400m, skakaliśmy wzwyż, rzucaliśmy piłeczką palantową. Poszło nam dobrze, każdy startujący jest zwycięzcą. Kilka dni później odbyła się pierwsza szkolna gala mistrzów sportu – to na niej zostały rozdane dyplomy oraz wręczone nagrody. Rekordzistą szkoły w biegu na 400 m w klasach czwartych został Alan Baby!! Gratulujemy!!!
We wtorek 31 maja wybraliśmy się na taras widokowy w katerze św. Jana w Szczecinie. To tam znajduje się taras widokowy na wysokości 56 m. Cała wieża ma wysokość 110 m. Punkt widokowy w Szczecinie, na który wjeżdża się windami. Z góry, przy dobrej widoczności, można podziwiać panoramę na odległość do 40 kilometrów. Ten widok z góry zapiera dech w piersiach. My mieliśmy w tym dniu przepiękną pogodę. Wracając mogliśmy zobaczyć obchody 75 – lecia obchodów Akademii Morskiej w Szczecinie. Przeszliśmy przez Wały Chrobrego oraz Park Żeromskiego, podziwiając nasz piękny Szczecin.
Ognisko klasowe
30 maja br. wybraliśmy się na ognisko klasowe – które odbyło się na Polanie sportowej przy jeziorze Głębokim. Pogoda nam dopisała, było ciepło i słonecznie. Zaraz po przyjściu uzbieraliśmy suchych patyków, gałęzi na ognisko oraz kijki do pieczenia kiełbasy. Gdy po chwili ognisko było rozpalone przez p. Jurka, mogliśmy się cieszyć z pieczenia kiełbasek, bułeczek, chlebka, a nawet pianek. Po chwili odpoczynku mogliśmy cieszyć się zabawą na polanie grając w piłkę, w kosza, rzucać frisbee czy zagrać w warcaby. Trzeba przyznać, że nasze kiełbaski z ogniska były smaczne. Zabawa była przednia. A spacer powrotny sprawił, że poznaliśmy piękne tereny Lasku Arkońskiego.
Dzień Mamy
26 maj to szczególny dzień w kalendarzu – dzień matki. Tego dnia przygotowaliśmy dla naszych mam laurki z życzeniami. Dzień Matki podobno po raz pierwszy w Polsce świętowano równo sto lat temu – 26 maja 1914 r. w Krakowie. Choć w tym dniu święto obchodzone jest tylko w Polsce. Dzień Matki, to święto wyjątkowe, podczas którego doceniamy mamy za trud włożony w opiekę nad nami, wsparcie w trudnych chwilach, ich troskę, pomoc i bezwarunkową miłość. Każda mama w takim dniu powinna poczuć się naprawdę wyjątkowo.
RECYKLING
Recykling to jedna z metod ochrony środowiska naturalnego. Jej celem jest ograniczenie zużycia surowców naturalnych oraz zmniejszenie ilości odpadów. Recykling polega na powtórnym przetwarzaniu substancji lub materiałów zawartych w odpadach w celu uzyskania substancji lub materiału o przeznaczeniu pierwotnym lub innym. To tym tematem zajęliśmy się na ostatniej naszej godzinie wychowawczej w poniedziałek. Przeprowadzona burza mózgów dała wiele pomysłów jak segregować, recyklingować odpady, jak chronić naszą ziemię. Dodatkowo rozmawialiśmy na temat zdrowego odżywiania w naszej codziennej diecie – warzywa, owoce, witaminy. Omówiliśmy piramidę zdrowia. Wykonane prace jeszcze bardziej upewniły nas w przekonaniu, że wiemy w jaki sposób segregować śmieci, co jeść by być zdrowym i że to od nas zależy przyszłość.
POMIARY
W piękny poniedziałkowy poranek majowy pani Małgosia zabrała naszą klasę po raz kolejny na plenerową lekcję przyrody. Naszym zadaniem było zmierzenie boiska (miarą), użycie kompasu oraz naszkicowanie boiska z wymiarami. Zadanie było przyjemne, pogoda nam sprzyjała. Szybko uporaliśmy się z pomiarami, wyznaczeniem stron świata oraz naszkicowaniem boiska. Kolejna praca praktyczna zaliczona. Kto wie, może kiedyś któreś z nas zostanie geodetom.
APEL
4 maja, tuż po majówce, nasz klasa uczestniczyła w apelu z okazji 231 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Uczniowie przedstawili preambułę, odśpiewany został hymn. Uczniowie wystąpili w strojach z końca XIX wieku.
ŚWIĘTA MAJOWE
Tuż przed długim majowym weekendem, klasa 4a przygotowała się do świąt majowych. Uczniowie przygotowali ciekawe wypowiedzi nt. Dnia Flagi, 3 maja – Święta Konstytucji 3-go maja oraz 1-go maja Międzynarodowego święta pracy. Podczas lekcji dowiedzieliśmy się z prezentacji, że Konstytucja to najważniejszy dokument w Polsce ma 231 lat, pierwsza w Europie, druga na świecie po Deklaracji Niepodległości z USA, dzień flagi – ustanowiony w 2004 r. przez Sejm, mówi o poszanowaniu, szacunku do polskich barw narodowych oraz propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych.
O 1-ym maja dowiedzieliśmy się, że to święto wszystkich ludzi pracujących, ustanowione w 1889r. w Chicago.
Przy piosenkach majowych uczniowie wykonali prace plastyczne związane ze świętami majowymi.
KANAPKA DLA NIEJADKA
Pod koniec kwietnia br. nasz klasa wzięła udział w programie „Kanapka dla niejadka”. Tego dnia uczniowie przynieśli do szkoły produkty, z których samodzielnie wykonali zdrowe i smaczne kanapki: sałatę, rzodkiewkę, paprykę, wędlinę, serek, masło, ogórka, pomidorka i wiele innych zdrowych produktów. Z nich, powstały smaczne i zdrowe kanapki na II śniadanie.
Jedna z podstawowych zasad zdrowego żywienia mówi o tym, że powinniśmy jeść przynajmniej pięć posiłków dziennie. Drugie śniadanie jest szczególnie ważne dla dziecka przebywającego w szkole.
Drugie śniadanie musi być więc zastrzykiem energii dla dziecka, pozwalającym dotrwać do obiadu. Powinniśmy również wziąć pod uwagę, że młody, rozwijający się organizm potrzebuje wielu mikroelementów. Wśród nich najważniejszymi są witaminy grupy B, wapń, żelazo, jod, cynk. Nie zapominajmy również o pełno-wartościowym białku oraz o wielonienasyconych kwasach tłuszczowych.
DZIEŃ SPORTU
W środę 6 kwietnia br. obchodziliśmy Międzynarodowy dzień sportu to wyjątkowy dzień w roku, kiedy chcemy zwrócić uwagę na wszystkich, którzy kochają sport. Nam udało się rozgrać mecz z klasą 4C w „palanta”. To bardzo żywiołowa gra. Polega na uderzeniu piłki kijem i obiegnięciu kilku baz by zdobyć punkty. Drużyna broniąca musi złapać piłkę, by nastąpiła zmiana. W tej rozgrywce to my byliśmy górą. Najważniejsze jednak była aktywność fizyczna, dobra zabawa wg zasady fair play.
WYJŚCIE DO FILHARMONII
We wtorek 5 kwietnia br. wybraliśmy się do filharmonii w Szczecinie im. Mieczysława Karłowicza na koncert pt. „Państwa – miasta”. W szczecińskim królestwie muzyki, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii zagrała repertuar ze wszystkich stron świata. Młodzi melomani mieli okazję do obcowania z muzyką reprezentującą różne kraje oraz zaznajomienia się z kulturowym aspektem danego regionu. Muzyczno-geograficzny cykl pozwolił na poznanie międzynarodowego repertuaru, który kształtował rozwój muzyki zarówno na całym świecie, jak i w Polsce. A po koncercie wybraliśmy się na wiosenne lody – były pyszne!
SOLIDARNI Z UKRAINĄ
Uczniowie naszej klasy, mocno przeżywają wydarzenia w Ukrainie…. Koszmar wojny stał się wszystkim bardzo bliski, ale i przerażający. Chcemy symbolicznie okazać nasze ogromne wsparcie dla Ukraińców i wyrazić solidarność za ich ogromną odwagę i poświęcenie.
W klasie podczas godziny wychowawczej, wykonali prace, plakaty, które promują solidarność z narodem ukraińskim.
DZIEŃ KOBIET
Międzynarodowy Dzień Kobiet świętowany jest na całym świecie w kilkudziesięciu krajach jest to 8 marca.
Chłopcy z klasy 4A, zachowali się jak dżentelmeni. Swojej wychowawczyni i koleżankom z klasy wręczyli książki. Oczywiście były też życzenia i tradycyjne „Sto lat”.
Z dziewczęcych buź uśmiech nie schodził przez calutki dzień.
TŁUSTY CZWARTEK
Taki dzień jak ten zdarza się raz w roku – a mowa tu o tłustym czwartku. Klasa 4a również obchodziła ten dzień jak należy, czyli z pączkami J. Należy przypomnieć, że tłusty czwartek to ostatni czwartek przed wielkim postem. Tłusty czwartek rozpoczyna ostatni tydzień karnawału – w tym dniu nikt nie liczy kalorii! W tym dniu na stołach królują nie tylko pączki, ale i faworki, chrusty, oponki czy gniazda.
SPEKTAKL W PLECIUDZE
27 stycznia br. w czwartek, nasza klasa wybrała się do Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie na spektakl pt. „Księżniczki i ziarnko grochu”. Przedstawienie to adaptacja dwóch baśni Hansa Christiana Andersena – Świniopasa oraz Księżniczki na ziarnku grochu. Wszystko zagrane przepięknymi lalkami autorstwa wybitnego scenografa, Paula Senhofsa – który zapisał te lalki w testamencie Pleciudze. Co znaczy być prawdziwą księżniczką, mieszkać w zamku, mieć maniery, mieć piękną sukienkę? Wszystkiego tego mogliśmy dowiedzieć się oglądając przedstawienie. Obie bajki opowiada Ole Zmruż Oczko, mistrz kolorowych snów, któremu wiernie partneruje Portret Pradziadka.
ZABAWY NA ŚNIEGU
Zima ma to fajna pora roku podczas której pada śnieg. My mamy super pana Adama od wuefu – który zabrał nas na dwór, gdzie mieliśmy możliwość odbycia lekcji w zimowej scenerii. Lepienie bałwana, rzucanie śnieżkami na odległość czy zrobienie aniołka na śniegu to była ogromna frajda. Dodatkowo takie zajęcia to hartowanie organizmu. Dzięki temu będziemy zdrowsi!!
DZIEŃ OSÓB NIEPEŁNOPSPRAWNYCH
3 grudnia to Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. W tym dniu w naszej klasie odbyliśmy pogadankę połączoną z prezentacją na temat osób z niepełnosprawnościami. Dzień ten został ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 1992 roku, 13 grudnia 2006 roku została przyjęta Konwencja Praw Osób Niepełnosprawnych. W myśl jej zapisów osoby niepełnosprawne mają prawo do: wolności i bezpieczeństwa, swobody poruszania się (w tym równego z osobami pełnosprawnymi dostępu do przestrzeni i budynków użyteczności publicznej, transportu, informacji i komunikacji), ochrony zdrowia, edukacji, życia prywatnego i rodzinnego, udziału w życiu politycznym i kulturalnym.
Jesteśmy różni – młodzi, starsi, mieszkamy w dużych miastach, małych miasteczkach, obszarach wiejskich, jesteśmy zdrowi, zmagamy się z różnymi schorzeniami, towarzyszą nam różnego rodzaju niepełnosprawności. Wszyscy tworzymy społeczeństwo – niezależnie od wieku, miejsca zamieszkania, stopnia sprawności. I każdy, niezależnie od okoliczności, powinien czuć się tego społeczeństwa pełnoprawnym członkiem. Nasz klasa ma dużą wiedzę, jeśli chodzi o osoby z różnymi niepełnosprawnościami. Wynika to z wielu rozmów jakie przeprowadzamy z dziecmi.
Kiedy obchodzimy mikołajki? Tradycyjnie przypadają one na 6 grudnia. Jest to dzień oznaczony w kalendarzu jako imieniny Mikołaja. Dzień ten to to tradycja, która sięga historią jeszcze czasów starożytnych.
W Europie uznawano wtedy Mikołaja za patrona dzieci. Do dzisiaj to właśnie one najbardziej czekają na ten dzień, aby dostać prezenty.
W naszej klasie również zjawił się Mikołaj, pozostawiając prezenty pod choinką. Wcześniej obejrzeliśmy zabawny film nt. świąt. By chwile później brać udział w kalamburach – hasłami były znane i lubiane bajki.
Przez dwa tygodnie - do końca listopada br. w naszej szkole zbieraliśmy: karmę, koce oraz plastikowe nakrętki, które pomogą w dofinansowaniu zakupu karmy. Rzeczy, które zbieraliśmy potrzebne są dla zwierząt by przetrwały zimę, będących pod opieką TOZ w Szczecinie na ul. O. Bejzyma. Gdy już zebraliśmy dostatecznie dużo potrzebnych rzeczy, razem z naszymi nauczycielami wybraliśmy się na miejsce, aby dostarczyć karmę, itp. Gdy spotkaliśmy się na miejscu, wyszła do nas pani weterynarz i odebrała przywiezione rzeczy. Podziękowała wszystkim którzy zbierali karmę i rzeczy dla zwierzaków. Wszystkim jeszcze raz dziękujemy!!!
Andrzejki to fajne święto, które obchodzimy co roku pod koniec listopada. Święto to jest najlepszą okazją do wspólnej zabawy i hucznego świętowania. Andrzejki kojarzą się przede wszystkim z wróżbami, wśród których najpopularniejsze jest lanie wosku. My podczas szkolnej imprezy andrzejkowej mogliśmy zjeść ciastko z wróżbą, wywróżyć z kubków co nas czeka w przyszłości itp. Jedni z nas będą podróżować inni odnajdą swoją miłość, a inni będą spełniać swoje marzenia.
W przeddzień Święta Niepodległości, nasza klasa odbyła pogadankę na temat odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918r. Była to 103 rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę. Rozmawialiśmy o polskich symbolach narodowych: hymnie, godle i fladze. O godzinie 11.11 wszyscy odśpiewaliśmy hymn Polski – Mazurek Dąbrowskiego. Po odśpiewaniu hymnu, wykonaliśmy biało – czerwone kotyliony.
KASZTANY
W środę 06.10 br. wybraliśmy się na spacer do Parku Kasprowicza. Przypomnieliśmy sobie zasady bezpiecznego poruszania się po mieście. Do parku wybraliśmy się by wziąć udział w kolejnej już akcji „Kasztanowa rewolucja” – zebrane przez nas kasztany posłużą do wykonania leków. Mogliśmy również, zaobserwować, jak zmienia się przyroda jesienią – kolory liści, wysokość słońca na niebie, itp.
Zebraliśmy ponad 50 kg kasztanów. To nasz nowy rekord klasowy.
OTRZĘSINY
W piątek 08.10 br. wzięliśmy udział w otrzęsinach klas czwartych. Pogoda nam dopisała – świeciło słońce, było ciepło. Panowie wuefiści z pomocą klas starszych przygotowali dla nas tor przeszkód – który należało pokonać, a następnie zjeść plasterek cytryny. Finałem było pasowanie na ucznia klas 4 – 8, którego dokonywała Pani dyrektor klepiąc wiosłem. Zabawa była przednia, tym bardziej, że na koniec startował jeden z naszych wychowawców Pan Jerzy. Na koniec dowiedzieliśmy się, że trafiliśmy do uczniowskiej „starszyzny”!
DZIEŃ CHŁOPAKA
Koniec września, a dokładnie 30.09.2021 obfitował w jedno ze świąt, które bardzo lubią chłopcy – był to Dzień Chłopaka. Z tej okazji dziewczynki z klasy 4Ai przygotowały dla swoich klasowych kolegów małą niespodziankę. Chłopcy otrzymali w prezencie drobne upominki, które sprawiły im ogromną radość. Gdy chłopcy już ochłonęli, dziewczynki zaskoczyły ich po raz kolejny, a w klasie pojawiła się lubiana przez wszystkich pizza! Jedzonka wystarczyło dla wszystkich. Humor dopisywał wszystkim w klasie! Kolejne święto już za rok, ale wcześniej Dzień Kobiet.
NAKRĘTKI DLA INGI
Od 17 do 24 września nasz klasa wzięła udział w zbieraniu nakrętek dla INGI – małej dziewczynki, która walczy z SMA. Zebraliśmy jako klasa kilka dużych worków. Pomogą one INDZE w leczeniu oraz terapii. Kilka dni po oddaniu worków – dowiedzieliśmy się, że zebrano również całą kwotę na specjalistyczny lek!!!
ZAJĘCIA NA UNIWERSYTECIE
W środę 22.09.2021r. wybraliśmy się całą klasą na Uniwersytet Szczeciński, wydział biologii - wzięliśmy udział w XXI Zachodniopomorskim Festiwalu Nauki (festiwal adresowany jest do młodzieży szkolnej, celem festiwalu jest pobudzenie zainteresowań różnymi dziedzinami wiedzy w szerokich kręgach społeczeństwa oraz zaprezentowanie osiągnięć naukowców naszego regionu w zakresie uprawianych dyscyplin z położeniem akcentów na znaczenie nauki i jej praktyczne zastosowanie). Tam zostaliśmy powitani przez Panie: dr hab. Magdalena Achrem i dr Anna Kalinka. Rozpoczęły się zajęcia z mikroskopami pt. „Niewidoczne piękno kwiatów – kwiaty pod mikroskopem”. Na tych warsztatach, dowiedzieliśmy się z czego składa się mikroskop, co to jest pipeta, pęseta, czym jest szkiełko podstawowe, a czym szkiełko nakrywkowe. Z pomocą Pań, a później już sami tworzyliśmy preparaty biologiczne pod mikroskop. Sprawdziliśmy również jak wygląda nasz włos pod mikroskopem. Wszystkim podobały się bardzo zajęcia, wielu z nas chciałoby tam wrócić na studia – wszystko przed nami J
Panie prowadzące zajęcia otrzymały na zakończenie brawa.
My bardzo podziękowaliśmy za miłe przyjęcie i fajne ćwiczenia.
LEKCJA PRZYRODY
W poniedziałek 13 września br. uczniowie klasy. 4Ai, wybrali się na pierwszą lekcję plenerową z PRZYRODY. Zadaniem ich, było wykonanie listy ożywionych i nieożywionych elementów przyrody. Zadanie to wykonali perfekcyjnie, jak oceniła to Pani Małgosia.
DZIEŃ CZERWONEGO BALONIKA
7 września obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Dystrofii Mięśniowej, tzw. „Dzień czerwonego balonika”.
Jak co roku z tym wydarzeniem warto zastanowić się nad tym, jak wiele osób w naszym otoczeniu ma problemy z tak oczywistą dla nas czynnością jak chodzenie. Życie osób, które zmagają się z takimi problemami często jest przepełnione niewyobrażalnym dla nas, zdrowych osób, bólem. Symbolem tego bólu jest czerwony balonik. Okazując solidarność osobom chorym, na ich cześć wysyłane były w niebo czerwone baloniki, tak aby każdy kto zmaga się z problemami w poruszaniu się wiedział o tym, że inni wiedzą, jak jest to dla nich trudne, a także wspierają ich – w tym roku, nie mogliśmy wypuścić naszych baloników w niebo, ale za to Nasz szkoła została przyozdobiona w czerwone baloniki. Klasa 4Ai również wspiera!!