Podsumowanie drugiego półrocza roku szkolnego
W czwartek 15.06. br. nasz klasa wzięła udział w apelu podsumowującym wszystkie konkursy odbywające się w drugim półroczu. Podsumowanie również obejmowało dzień sportu oraz wszelkie zawody sportowe.
Nasza klasa zebrała sporo medali oraz nagród z konkursów. GRATULUJEMY, chcemy więcej!
Szczecińskie bunkry
W piątek 02 czerwca br. łyknęliśmy odrobinę historii naszego pięknego miasta z czasów II Wojny Światowej. Tego dnia gościliśmy w Podziemnych Trasach Szczecina – to największy schron w Szczecinie mógł pomieścić nawet 5 tysięcy osób. Jest największym cywilnym schronem w Polsce z okresu II wojny znajduje się pod głównym dworcem kolejowym w Szczecinie. Zeszliśmy na głębokość 21 metrów pod ziemię. Znajduje się za pofortecznym, pruskim, murem oporowym i ciągnie się w głąb wyniosłości na której leży miasto. Najdłuższy korytarz ma około 100 metrów. Powierzchnia całkowita - 2500 m2, powierzchnia użytkowa 1900 m2. Wejścia do schronu znajdują się w tunelu pasażerskim (od strony dworca) i na placu Zawiszy Czarnego (od strony miasta). Polecamy zwiedzanie.
Dzień sportu
Kolejny raz nasza klasa – jej reprezentanci wzięli udział w szkolnym Dniu sportu. Uczniowie naszej klasy startowali w: biegach na 60m i 400m, skokach w dal i wzwyż oraz rzucie piłeczką palantową. Wszystkim startującym, wygranym gratulujemy fajnych wyników!
Międzyzdroje
W Dzień Dziecka tj. 1 czerwca br. Nasza klasa razem w wychowawcami wybrała się na wycieczkę nad morze do Międzyzdrojów. W obie strony jechaliśmy pociągiem – podróż minęła szybko i sprawnie. Na miejscu, zrobiliśmy sobie zdjęcie na międzyzdrojskim molo, odwiedziliśmy Aleję Gwiazd, pomoczyliśmy nogi w zimnym jeszcze Bałtyku oraz mieliśmy trochę czasu wolnego. Pogoda nam dopisała – to był fajny klasowy dzień dziecka!
Alpaki
Środa 31 maja br. odwiedziliśmy Przystanek Alpakowa Łąka – gospodarstwo w Tanowie, zajmujące się hodowlą tych przeuroczych zwierząt. Już po wejściu na gospodarstwo, nasz wzrok przyciągnęły biegające w oddali alpaki. Zwierzaki należą do rodziny wielbłądów, miały ścięte runo. Ich wełna różni się od owczej, mogliśmy porównać obie. Po zapoznaniu z regulaminem, zasadami oraz historią tych zwierzaków ruszyliśmy do nich. Mogliśmy je karmić, dotykać, niektóre jadły z ust, a inne dawały całuski. Dodatkowo wygłaskaliśmy, nakarmiliśmy: króliki, kozy, konia i owce. Całe spotkanie zakończyliśmy w miłej atmosferze. Polecamy wszystkim Przystanek Alpakowa Łąka.
Tutaj link do strony https://www.facebook.com/norbertdempc
Morskie Centrum Nauki
We wtorek 30 maja br. wybraliśmy się z naszymi wychowawcami do nowo otwartego Morskiego Centrum Nauki im. prof. Jerzego Stelmacha. Centrum nauki to nowoczesny obiekt, który umożliwia dzieciom poznawanie i zdobywanie wiedzy w sposób prezentacji czy aktywności samego uczestnika poprzez badania, eksperymenty. Po wejściu do MCN rzuciliśmy się w wir poznawania nauki i eksperymentów. Sterowanie statkiem, kierowanie śmigłowcem ratunkowym czy wyścig kajakiem to był dopiero początek tego co na nas czekało. Przejście po rei, gotowanie na statku, ewakuacja w ciemności…eksperymenty wodne…i wiele, wiele innych. Bardzo polecamy Morskie Centrum Nauki w Szczecinie.
Polana Sportowa
29 maja br. w poniedziałek Nasza klasa razem z wychowawcami wybrała się na polanę sportową na Głębokim. W ten sposób rozpoczęliśmy tzw. „tydzień wycieczkowy”. Nasz wypad na polanę okazał się trafiony. Szybko rozpaliliśmy ognisko, usmażyliśmy kiełbaski. Wspólnie spędziliśmy czas na zabawie, wygłupach czy rozmowach. Pogoda nam dopisała, a kiełbaski były smaczne. Nasz wspólny wyjazd klasowy – integracyjny udał się w 101%.
Wyjście do filharmonii
16 maja br. Nasz klasa wybrała się do filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie na spektakl pt. „Kim był Oz?” Zobaczyliśmy przygody małej Dorotki i jej psa Toto w symfonicznej odsłonie. W swojej drodze do czarodziejki Oz, Dorotka spotyka stracha na wróble bez mózgu, metalowego drwala bez serca i tchórzliwego lwa. Spektakl był inspirowany utworami amerykańskiej grupy rokowej TOTO. To spotkanie z ponadczasową baśnią, zaliczaną do klasyki literatury dla dzieci i jej uniwersalnymi wartościami: siłą odwagi, serca i rozumu!
Światowy dzień wiedzy na temat autyzmu
Na początku kwietnia obchodzimy dzień świadomości autyzmu. Tego dnia nasza sala, jak i uczniowie stała się niebieska. W ten o to sposób mogliśmy wyrazić solidarność z osobami chorującymi na autyzm. Dzień ustanowiony został przez przedstawicieli państw członkowskich Organizacji Narodów Zjednoczonych 21 stycznia 2008 roku. Jego głównym przesłaniem jest podnoszenie świadomości społeczeństwa o problemach osób zmagających się z tym schorzeniem. W naszej klasie odbyła się pogadanka nt. autyzmu - a czym jest autyzm? To zaburzenie rozwojowe związane z nieprawidłową pracą mózgu. Osoby dotknięte autyzmem mają problemy z komunikacją, postrzeganiem świata czy prawidłowym rozumieniem relacji społecznych. My, jako społeczeństwo, musimy sobie uświadomić, iż nie jest to ani lepsze, ani gorsze spojrzenie na świat. Jest po prostu inne.
Sportowe powitanie wiosny
21 – go marca jak co roku powitaliśmy wiosnę. Z tej właśnie okazji nauczyciele z katedry wychowania fizycznego przygotowali dla nas „sportowe powitanie wiosny”. Konkurencje sprawnościowe były łatwe, trudniejsze, ale i zabawne np.: przenoszenie piłeczki pingpongowej na łyżeczce, wyścig ze związanymi nogami, nawlekanie igły nitką na czas czy nadmuchiwanie balonu aż pęknie.
Na zakończenie czekał nas słodki, zdrowy poczęstunek. Tak o to powitaliśmy wiosnę!
Wyjście do Pleciugi
We wtorek 14 – go marca nasza klasa wybrała się do Teatru Lalek „Pleciuga” na spektakl pt. „Śnieżyca”. Przedstawienie opowiada o graczce Zu, która poznaje dwie strony aplikacji dla młodzieży w Internecie. – złą i dobrą. Po spektaklu mogliśmy całą klasą zwiedzić pracownie plastyczno–konstrukcyjną oraz magazyn lalek. Mogliśmy się dowiedzieć jak i z czego tworzone są lalki i jakie są rodzaje. W drodze powrotnej odwiedziliśmy Jasne Błonia, gdzie zobaczyliśmy „dywan” krokusów. To już wiosna!
8 – go marca jak co roku obchodziliśmy Dzień Kobiet. Z okazji tego święta, chłopcy przygotowali niespodziankę dla swoich koleżanek oraz wychowawczyni. Drobne prezenty oraz słodki poczęstunek sprawił dziewczynką miły dzień. Na ich buziach zagościł uśmiech.
Apel po pierwszym półroczu
Nasza klasa uczestniczyła w apelu kończącym pierwsze półrocze roku szkolnego. Wypadliśmy dobrze. Dobre oceny, zachowanie. Wyróżnione zostały cztery osoby z naszej klasy: Hubert, Filip oraz Rafał oraz Zlata. Chłopcy za dobre wyniki w nauce, a Zlata za zdobycie mistrzostwa Szczecina w unihokeju. Dodatkowo dowiedzieliśmy się od Pani dyrektor, że Nasza szkoła otrzymała Krajowy Certyfikat Szkoły Promującej Zdrowie! Gratulujemy!!!
Teraz zabieramy się do pracy w drugim półroczu!
Wigilia klasowa
Przed przerwą świąteczno – noworoczną, zapragnęliśmy w klasie poczuć „magię świąt” … i tak się stało. Przygotowaliśmy smaczne potrawy, napoje oraz obdarowaliśmy się prezentami. Wszyscy złożyliśmy sobie życzenia i jak mówi tradycja – podzieliliśmy się opłatkiem. Odwiedziliśmy również Panią dyrektor z opłatkiem i ciasteczkami. Wszystko przy dźwiękach kolęd i ulubionych świątecznych piosenkach oraz choince.
Ubieranie choinki
Grudzień to taki miesiąc, w którym kończy się jesień, a zaczyna zima…wszyscy przygotowujemy się do świąt Bożego Narodzenia. W naszej klasie również przyszedł taki dzień – a były to Mikołajki, w tym właśnie dniu wspólnymi siłami przystroiliśmy klasową choinkę. Każdy mógł powiesić na niej bombkę. Po chwili pod choinką znalazły się prezenty. Święta tuż tuż….
Dzień osób niepełnosprawnych
3 grudnia obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych. W tym dniu na całym świecie odbywają się uroczystości, których celem jest promowanie praw osób niepełnosprawnych i działań na rzecz pełnej realizacji tych praw. W 2012 r. Polska ratyfikowała Konwencję o prawach osób niepełnosprawnych. Jej przesłanie – pełne, aktywne uczestnictwo osób niepełnosprawnych we wszystkich dziedzinach ludzkiej aktywności, na równi z innymi osobami - powinno być przypomniane szczególnie w tym dniu. My również porozmawialiśmy o osobach niepełnosprawnych, w naszej klasie dużo rozmów poświęcamy wparciu osób niepełnosprawnych – jesteśmy klasą integracyjną, wykonaliśmy prace plastyczne, które zawisły na naszej tablicy.
Prawa dziecka
20 listopada br. obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Ta data nie jest przypadkowa – upamiętnia uchwaloną 20 listopada 1989 roku „Konwencję o prawach dziecka”. W tym roku ten wyjątkowy dzień upływał pod hasłem tolerancji i przeciwdziałania dyskryminacji. W naszej klasie z okazji tego dnia – święta przeprowadziliśmy pogadankę nt. praw dzieci, o łamaniu praw przez dorosłych.
Pomoc zwierzakom
W listopadzie zbieraliśmy w całej szkole jaki naszej klasie pokarm oraz potrzebne rzeczy dla podopiecznych Schroniska dla bezdomnych zwierząt w Szczecinie. Wszystkie produkty, karmy i potrzebne rzeczy tj.: koce, zabawki dla zwierzaków, itp. zostały zawiezione przez Panią Ulę do schroniska. Fajnie jest pomagać czworonożnym przyjaciołom.
Iskierka…
Nasza klasa w tym roku wzięła udział w akcji charytatywnej „Iskierka Radości” – która odbyła 19 listopada br. w C.H. Kaskada w Szczecinie. Akcja ma na celu uwrażliwienie młodzieży na potrzeby innych i pomoc materialnie potrzebującym. W tym roku organizatorzy zwrócili szczególną uwagę na potrzeby dzieci z Ukrainy. Nasza klasa również przekazała na aukcję „mały drobiazg” – była to koszulka KINGA Szczecin – zawodnika Macieja Lampe z podpisami obecnych zawodników drużyny koszykarskiej ze Szczecina.
Dzień Niepodległości
11 listopada br. obchodziliśmy 104 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. My w naszej klasie przygotowaliśmy gazetkę przed klasą. Sami przygotowaliśmy prace związane z Polską. A 10 listopada o godzinie 11.11 odśpiewaliśmy hymn Polski z całą szkołą.
Ważenie tornistrów
W październiku w naszej szkole odbyło się ważenie tornistrów. Nasza klasa również brała udział w tej akcji. Okazało się, że nasze tornistry spełniają wymogi – tym samym nie są za ciężkie. Jak wyglądała procedura ważenia? W skrócie… najpierw ważono dziecko, a następnie tornister. Waga tornistra nie powinna przekraczać 10% masy ucznia.
Zbiórka kasztanów
Nasi uczniowie wzięli udział w akcji "Kasztanobranie dla Filipka Zeniuka", który pochodzi ze Szczecina. Akcja polegała na zbieraniu kasztanów, które pomogą w operacji ciężko chorego serduszka. Uczestnikami akcji byli uczniowie klas 1-3 i 4-8. Wśród klas 4-8 nasza klasa zajęła 2 miejsce. Zebraliśmy jako klasa około 30kg.
Zbiórka dotyczy - https://www.siepomaga.pl/filipek-zeniuk
Wybory gospodarza klasy
Na początku października w naszej klasie 5ai odbyły się wybory na gospodarza klasy. Wybory były demokratyczne, tajne. Każdy uczeń otrzymał swoją kartę do głosowania, z której mógł wybrać jednego kandydata. W wyborach wygrał Hubert, a zastępcą został Rafał. Tym samym w obecnym roku szkolnym, będzie reprezentował klasę w zebraniach Samorządu Uczniowskiego.
Gratulujemy.
Dzień Chłopaka
30.09.2022r. w naszej klasie obchodziliśmy „Dzień chłopaka”. Dziewczynki przygotowały dla swoich kolegów z klasy super niespodziankę. Każdy z chłopców otrzymał prezent – kubek ze specjalną dedykacją z okazji tego święta. Wszystkim chłopakom życzymy wszystkiego najlepszego!!
Integracja
15 września br. – środa piękny dzień na imprezę integracyjną Naszej szkoły. Impreza odbyła się na Polanie sportowej. Nauczyciele przygotowali wiele ciekawych gier i zabaw. Dodatkowo korzystaliśmy z możliwości wspólnego spotkania przy ognisku, skosztowaliśmy kiełbaski z ogniska, ciepłych pianek a nawet pieczonego jabłka. Pogoda nam dopisała. J
Wyprawa do Muzeum Historii Szczecina
W środę 21września br. wygraliśmy się do Muzeum Historii Szczecina na ciekawą lekcję – tematem były Początki Szczecina. Od początku zafascynowani byliśmy kto założył Szczecin, kiedy nadano prawa miejskie, jak się rozwijał? Na te i wiele innych pytań odpowiedziała nam Pani Ewa. Dowiedzieliśmy się, że Szczecin był walecznym grodem, posiadającym palisady. Ludzie mieszkali w chatach z trzciny, drzewa, a w późniejszych wiekach kamiennych. Na pomorzu panowali książęta z rodu Gryfitów. W 1243 książę Barnim I nadał Szczecinowi prawa miejskie. Jest jeszcze wiele ciekawych historii związanych z Naszym miastem, ale aby je poznać musielibyśmy spędzić w Staromiejskim Ratuszu około tygodnia i to mogłoby być za mało J
Bardzo polecamy taką lekcję historii.
Rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023
Jak co roku zebraliśmy się 1 – go września aby uroczyście wziąć udział w rozpoczęciu nowego roku szkolnego. Nasza klasa jak i wszystkie inne zebrały się przed szkołą na uroczystym apelu. Po odsłuchaniu hymnu i przemowie pani dyrektor, udaliśmy się do naszej sali, gdzie otrzymaliśmy plan lekcji. Wakacje się skończyły, pora zabrać się do nauki J