Sprawozdanie 2022/2023
SPRAWOZDANIE
z „Laboratoria Przyszłości”Nasza szkoła realizuje projekt „Laboratoria Przyszłości”, co wynika z inicjatywy edukacyjnej realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech. Celem jest wzmocnienie i uatrakcyjnienie dotychczasowego procesu zdobywania wiedzy i praktycznych umiejętności w tych obszarach przez uczniów.
Program wspiera szkoły podstawowe w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM. W ramach Laboratoriów Przyszłości otrzymaliśmy wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego potrzebnego w kształtowaniu i rozwijaniu umiejętności manualnych i technicznych, umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia, zdolności myślenia matematycznego oraz umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych. Ponadto pracy zespołowej, dobrej organizacji i dbania o porządek na stanowisku pracy oraz radzenia sobie w życiu codziennym.
Po wykorzystaniu przyznanych środków otrzymaliśmy:
- drukarki 3D wraz z filamentami,
- mikrokontrolery,
- zestawy do nauki lutowania – stacje lutownicze,
- statywy, aparat fotograficzny, zestaw lamp światła ciągłego, mikrofon kierunkowy, mikroporty, gimbal do aparatu fotograficznego.
Pozyskane w programie pomoce będą wykorzystywane do wszechstronnego rozwoju uczniów, a przede wszystkim w ramach fizyki, chemii i informatyki.
Druk 3D stanowi jedną z nowinek cieszących się rosnącą popularnością. Na całym świecie uczniowie szkół podstawowych i szkół średnich stawiają swoje pierwsze kroki we włączaniu tej technologii w zajęcia. W ramach "Laboratoriów Przyszłości" uczniowie zapoznali się z programem Tinkercad, służącym między innymi do projektowania w środowisku 3D. Dowiedzieli się, w jaki sposób wykonać projekt przeznaczony do druku 3D, jakie są praktyczne zastosowania drukarek 3D. Projektowanie własnych modeli do wydruku, posługując się środowiskiem projektowym Tinkercad, nie jest łatwym zadaniem. Praca w tym programie rozwija kreatywność uczniów, myślenie przestrzenne oraz umożliwia wykorzystanie nowoczesnych technologii w projektowaniu i druku 3D.
Kreatywne myślenie oraz obsługa narzędzi to jedne z podstawowych umiejętności decydujących o rozwoju cywilizacyjnym, gospodarczym oraz społecznym. Wzrost innowacyjności i rozwój technologiczny spowodował, że umiejętności matematyczne, w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii są dziś ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej.
Fizyka niewątpliwie ma zastosowanie w codziennym życiu i bez niej nie byłoby wielu zdobyczy współczesnej cywilizacji. Dlatego na lekcjach nie może zabraknąć takich elementów, dzięki którym uczniowie mogą zrozumieć materiał. Aby polubić lekcje fizyki, trzeba je zrozumieć, a z pewnością najłatwiej uczyć się na bazie doświadczeń. Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w zajęciach, podczas których wykorzystano sprzęt dostarczony w ramach projektu Laboratorium Przyszłości-zestawy. „Magnetyzm-zestaw do pokazowych ćwiczeń” zawierające m.in. magnesy sztabkowe, podkowiaste, igły magnetyczne, próbki minerału-magnetytu, magnesy ferrytowe pierścieniowe i kwadratowe oraz magnetyczne pręty chromowane. Celem lekcji było zapoznanie uczniów z oddziaływaniem magnesów. Dzięki projektowi uczniowie podczas zajęć wykorzystują dostarczony sprzęt, który ułatwia zrozumienie wielu pojęć i zjawisk. Poniżej kilka zdjęć z różnych zajęć.
Uczniowie klas 8 wykorzystywali czujniki pH firmy Pasco. Oznaczali odczyn roztworów i ich pH w różnych artykułach spożywczych: mleko, coca-cola, ocet, mydło, udrażniacz do rur itp.
Iwona Kacalak