• Rok szkolny 2016/2017

        • "FOTEL PREZESA"

          Dzieci z naszej szkoły, będące podopiecznymi Akademii Przyszłości, na „Fotel Prezesa” wybrały się 7 czerwca 2017 roku, do firmy Oskar Wegner.  Obecnie firma zajmuje się projektowaniem platform grywalizacyjnych, czyli w uproszczeniu wykorzystywaniem mechanizmów z gier w obszarach, które grami nie są np. w pracy do podnoszenia motywacji pracowników.

          Dzieci zostały zabrane właśnie do tej firmy, żeby zobaczyć, jak powstaje gra komputerowa. Dowiedziały się, że to co widzą jako finalny, wizualny efekt, początkowo jest tylko zbiorem liter i cyferek. Pracownicy opowiedzieli im także o podstawach programowania. Każde dziecko miało możliwość wymyślenia i naszkicowania własnej gry na wydrukowanych ekranach smartfonów. Podopieczni Akademii wykazali się bardzo dużą wyobraźnią, a gra Daniela - „Złap dinozaura” i Oliwiera - „Warzywa kontra owoce” zrobiły prawdziwą furorę. Dzieci dowiedziały się także, że gry nie muszą służyć jedynie rozrywce, ale mogą być jednocześnie pożyteczne i np. uczyć, zachęcając do wykonywania zadań, których poprawne rozwiązania odblokowują dalsze etapy rozgrywki. Warto wspomnieć, że dzieci były bardzo zainteresowane i zadawały duży pytań. Niektóre z nich były bardzo trudne. Paweł spytał jednego z programistów dlaczego producencie Minecrafta zapewniali, że świat gry jest nieskończony, a ostatecznie okazało się, że jest skończony.

          Dzieci bardzo żywiołowo zareagowały na możliwość zajęcia fotelu prezesa. Dodatkową atrakcją była sesja z zawodowym fotografem, który uwieczniał te wyjątkowe chwile. Dzieci bardzo szybko znalazły z prezesem wspólny język, a niektóre z nich bardzo wczuły się w rolę. Wystarczy wspomnieć chociażby o Ani, która momentalnie udzieliła urlopu jednej z pracowniczek firmy.

          Na koniec spotkanie dzieci miały możliwość zagrać w jedną z gier stworzonych w firmie. Zadanie polegało na wybudowaniu farmy. Wchodzenie na kolejne poziomy, sprawiało podopiecznym Akademii wiele radości.

          Przy pożegnaniu prezes przeprowadził wśród dzieci małe badanie -  „kto się dziś nudził ręką do góry!” – zero głosów, „a komu się podobało?” - wszystkie ręce powędrowały w górę. To chyba najlepsze podsumowanie całego wydarzenia.

          U. Lis

          Zapraszamy do galerii zdjęć wykonanych przez p. Ryszarda Filipowicza:


          "KORONODRZEWKO 2017"

          8 kwietnia odbyło się kolejne spotkanie w ramach Akademii Przyszłości. Podpieczeni z naszej szkoły wzięli udział w wydarzeniu „Koronodrzewko 2017” i samodzielnie zasadzili około 100 drzew w Puszczy Bukowej.

          Wydarzenie miało na celu pogłębienie świadomości ekologicznej u dzieci, ale przede wszystkim miało  pokazać im, że mogą mieć wyraźny wpływ na swoje otoczenie i zmieniać je na lepsze. Od samego początku wszystkie dzieci ochoczo zabrały się do pracy. Duża łopata i twarda ziemia nie stanowiły przeszkód nawet dla Ani, najmłodszej z uczestniczek, która z uśmiechem sadziła kolejne drzewka. Chłopcy wykazali się duża siłą i determinacją sądząc drzewka w najtrudniejszych miejscach. Nie poddawali się mimo niewygodnego podłoża i dzielnie wykopywali kolejne dołki.

          Po około dwóch godzinach zaczął się kolejny etap. Ochotnicy wybrali się ze swoimi tutorami na zwiedzanie podziemnych bunkrów. Zwiedzanie odbywało się w towarzystwie doświadczonych przewodników, choć to Paweł został mianowanych przez nich na kierownika wycieczki i całkowicie improwizowanym i wymyślonym przez siebie wstępem zaprosił pozostałych członków na dalszą wycieczkę. Wśród ochotników były także Nikola i Agnieszka, które odważnie pokonały aż sześć pięter drabin by zejść do podziemi.

          Pozostałą część grupy udała się na piknik z grillem i zabawami. Po krótkiej regeneracji po sadzeniu drzew, większość chłopców udała się na trampolinę, natomiast dziewczynki wybrały malowanie twarzy i zajęcia plastyczne z przygotowywania ozdobnych torebek i słoików. Malowanie twarzy przypadło do gusty także Danielowi, który najpierw szalał w makijażu pirata, by chwilę później zmienić się w Batmana.

          Po powrocie z bunkrów, grupa znów była w komplecie. Właśnie wtedy zaczęły się konkursy drużynowe i indywidualne. Dzieci razem z tutorami wzięły udział w różnych konkurencjach m.in. przeciąganiu liny i wyścigu na drewnianych i drużynowych nartach. Zadania wymagała od nich dużego zaangażowania i współpracy grupowej. Natomiast w rzucie kaloszem najlepiej poszło Agnieszce, która rzuciła butem nawet dalej od chłopców.

          Organizatorzy byli pod wrażeniem energii dzieci z Akademii Przyszłości, a dzieci cieszyły się tak bardzo, że wcale nie chciały ruszać w drogę powrotną, choć impreza dobiegła końca.

          U. Lis

          Zapraszamy do galerii zdjęć:

          https://www.google.com/url?q=https%3A%2F%2Fwww.dropbox.com%2Fsh%2Fcq11tzd9tzomtpk%2FAABJnoNGtrh8CErwqA9IN88Ka%3Fdl%3D0&sa=D&sntz=1&usg=AFQjCNEx7EHWGlWoY8p9eZRWeS3w_4SAdQ


          ZAJĘCIA RUCHOWE W AKADEMII PRZYSZŁOŚCI

          28 stycznia w ramach Akademii Przyszłości odbyły się zajęcia ruchowe dla dzieci. Szkołę odwiedziła instruktorka tańca, która uczyła dziewczynki podstaw choreografii i zarażała je pozytywna energią. Podczas spotkania, uczestniczki Akademii razem ze swoimi opiekunkami wymyślały własne układy, a potem wykonywały je z całym zespołem.

          W tym samym czasie chłopcy uczyli się grać w tenisa stołowego. Zaczęło się od krótkiego wstępu i wyjaśnienia zasad, a potem ćwiczenia poszczególnych elementów gry - od serwisów, przez odbicia, a nawet próby podkręcania piłki.

          Jak widać na zdjęciach, dzieci wykazały obustronne zainteresowanie. Niektóre dziewczyny postanowiły spróbować swoich sił w tenisie, a chłopcy na parkiecie. Celem zajęć była pomoc w odkrywaniu zainteresowań, pokazanie, że ćwiczenia przynoszą efekty, oraz że każdy, kto zechce, może rozwijać swoje pasje.

          U. Lis

          Zapraszamy do galerii zdjęć:


          ZAJĘCIA Z AKTORKĄ TEATRU POLSKIEGO W SZCZECINIE

          26.03. 2017r. w Szkole Podstawowej nr 54, odbyło się kolejne spotkanie w ramach Akademii Przyszłości. Naszych podopiecznych odwiedziła aktora z Teatru Polskiego w Szczecinie – Marta Uszko. Celem zajęć było rozwijanie wyobraźni, oraz koordynacji ruchowej.

          Spotkanie rozpoczęło krótkie przedstawienie się każdego z dzieci. Obecność aktorki początkowo zawstydziła nawet najbardziej śmiałych uczestników Akademii. Dawid, który z reguły jest najgłośniejszy i najbardziej rozbrykany, tym razem przedstawiał się w spokoju i oczekiwaniu na dalszy rozwój wydarzeń.

          A wcale nie było łatwo! Pani Marta angażowała dzieci do różnych zabaw, które wymagały dużej koncentracji i uwagi np. w grze w samuraja dzieci musiały bacznie nawzajem się obserwować i reagować na ruchy swoich poprzedników, by zachować ciągłość akcji. W innej grze musiały wykazać się wejściem w rolę i wyrażaniem emocji np. przywołaniem pomocy w sytuacji niebezpieczeństwa. Tutaj brawurowo poradziła sobie Wiktoria. Po jej krzyku, echo do dzisiaj błądzi po sali gimnastycznej. 

          Dużej wyobraźni wymagała gra w skojarzenia. Dwoje dzieci przedstawiała się, jako wymyślony przedmiot, a zadaniem trzeciego dziecka, było przeobrazić się w rzecz, która w jakiś sposób połączy dwie poprzednie. W tej grze brylowała Nikola, która wychodziła ze wszystkich opresji.

          - Jestem samochodem – powiedział Dawid

          - Jestem kołem – skomplikował sytuację Oliwier

          - A ja jestem kotem – powiedziała Nikola, wprawiając wszystkich w początkowe zdziwienie, a potem wyjaśniła, że właśnie schowała się pod kołem samochodu. Kiedy wspomina wydarzenie ze swoja tutorką przyznaje, że wiele zadań, było naprawdę trudnych.

          Zajęcia z Marta Uszko były dla dzieci dużym wzywaniem. Wymagały od nich przełamania nieśmiałości, otworzenia się przed innymi, dużej koncentracji oraz kreatywności. Dzieci zobaczyły także, że aby stać się w czymś dobrym, potrzeba dużo czasu i zaangażowania, że początki bywają trudne oraz, że nawet po 2 godzinach pracy nad sobą, można zobaczyć pierwsze postępy.

          U. Lis

          Zapraszamy do galerii zdjęć:


          AKADEMIA PRZYSZŁOŚCI W SZLACHETNEJ PACZCE

           

          11 grudnia 2016 podopieczni Akademii Przyszłości ze Szkoły Podstawowej 54 wzięli udział w finale Szlachetnej Paczki. Razem ze swoimi tutorami udali się do magazynu medialnego, który znajdował się w SP 61 przy ulicy 3 maja w Szczecinie.

          Na miejscu dzieci mogły nie tylko na własne oczy zobaczyć, jak wygląda funkcjonowanie Szlachetnej Paczki „od środka”, ale przede wszystkim zapoznać się z jej wartościami oraz przyczynić do radości obdarowanych, potrzebujących rodzin. Dzieci wykonały własne kartki świąteczne z wymyślonymi przez siebie życzeniami, które następnie zostały dołączone do wcześniej przygotowanych paczek.

          Cała drużyna Akademii Przyszłości ze Szkoły Podstawowej 54 ochoczo zaangażowała się w prace, dzieci samodzielnie zaprojektowały kartki, ale także chętnie dzieliły się swoimi pomysłami z resztą koleżanek i kolegów. Spotkanie było także doskonałą okazją do integracji wszystkich podopiecznych Akademii oraz poznania pozostałych tutorów. W ten sposób dzieci dowiedziały się, że mogą liczyć nie tylko na wsparcie swojego opiekuna, ale także wszystkich pozostałych członków kolegium. 

          Zapraszamy do galerii zdjęć:

           


          INAUGURACJA AKADEMII PRZYSZŁOŚCI

          27 października 2016 r. w auli Wydziału Matematyczno – Fizycznego  Uniwersytetu Szczecińskiego odbyła się uroczysta inauguracja tegorocznej edycji Akademii Przyszłości. Zakwalifikowani do programu młodzi studenci przybyli na uroczystość pod opieką rodziców. Obecna była pani wicedyrektor  szkoły Adrianna Mielnik  oraz koordynatorki szkolne pani Małgorzata Dutka i pani Urszula Lis. Uczniowie poznali osoby wspierające członków Akademii oraz odebrali Indeksy Sukcesów z rąk ambasadorki Akademii Przyszłości.  Wspólne zdjęcie i wspaniały tort zakończyły uroczystość.

          M. Dutka, U. Lis

          Zapraszamy do galerii zdjęć: